Reklama

Wyszukaj w serwisie

MIBMiK rozpoczyna nowy etap rozwoju

Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie zainaugurował program RACE, którego celem jest przekształcenie warszawskiego Instytutu w światowej klasy centrum doskonałości w obszarze biologii RNA i biologii komórki.

W uroczystości, która odbyła się 10 stycznia 2024 r. w Warszawie, wzięli udział między innymi ambasador Wielkiej Brytanii  w Polsce Anna Clunes, przedstawiciel rządu Flandrii i ambasady Belgii Tejs Verstrate, wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej prof. Maciej Żylicz, liczni luminarze europejskiej i polskiej nauki oraz kadra Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.

Program RACE kładzie nacisk na translacyjność badań, oznaczającą zdolność do praktycznego wykorzystania wiedzy naukowej, zgodnie z zasadą „od laboratoryjnego stołu do łóżka pacjenta”. Szczególne nadzieje wiązane są z technologią mRNA, w której specjalizuje się warszawski Instytut. Ta stosunkowo nowa metoda terapeutyczna już znalazła zastosowanie w szczepionkach przeciwko COVID-19. Obecnie trwają prace nad jej użyciem w leczeniu nowotworów oraz chorób zakaźnych.

Dodatkowo, MIBMiK liczy na pozyskanie utalentowanych naukowców, co pozwoli na wykształcenie nowej generacji liderów nauki oraz zaowocuje licznymi patentami i grantami. Program RACE zakłada także rozwój usług komercyjnych, opracowanie aplikacji medycznych w oparciu o wyniki badań MIBMiK i pełną digitalizację pracy administracji. Jednym z elementów programu jest także budowa nowoczesnej siedziby Instytutu, dzięki której MIBMiK spełni wymagania stawiane przed centrum doskonałości w dziedzinie biologii RNA i biologii komórki.

W ramach realizacji programu RACE, warszawski Instytut będzie blisko współpracował z instytucjami partnerskimi: Zakładem Genetyki Człowieka Uniwersytetu w Edynburgu (MRC Human Genetics Unit of the University of Edinburgh) oraz Flamandzkim Instytutem Biotechnologii VIB (Flanders Institute for Biotechnology VIB) w Belgii.

Minister Nauki Dariusz Wieczorek skierował na ręce prof. Marty Miączyńskiej, dyrektor MIBMiK, list  gratulacyjny. Wskazał, że poprzez swoje działania MIBMiK będzie się włączał  w realizację strategii dla rozwoju przemysłu biotechnologicznego w Polsce – Oznacza to, iż będziemy mieli w kraju doskonały ośrodek wzmacniający odporność gospodarki i społeczeństwa na zagrożenia wynikające z przyszłych, możliwych kryzysów pandemicznych czy związanych z chorobami cywilizacyjnymi.  To wszystko prowadzi do konkluzji, że skuteczna realizacja projektu RACE będzie jednym z bardziej istotnych przedsięwzięć na naukowej  i innowacyjnej mapie Polski – napisał minister Dariusz Wieczorek.

Jesteśmy niezmiernie dumni z pozyskania funduszy na program RACE od Komisji Europejskiej. Nasz program został oceniony bardzo wysoko, został sklasyfikowany jako numer jeden na europejskiej liście rankingowej  – powiedziała prof.  Marta Miączyńska, dyrektor Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, a także koordynatorka RACE. Prof. Miączyńska wyraziła również uznanie dla Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, które zapewnią dodatkowe fundusze na program.   

W 2020 roku Wielka Brytania była piątym największym partnerem polskich instytucji naukowych. Liczę że w przyszłości zobaczymy więcej takich inicjatyw – powiedziała ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce, Anna Clunes. Jak podkreśliła, dla Wielkiej Brytanii inżynieria biomedyczna jest jedną  z kluczowych technologii. Rząd Zjednoczonego Królestwa planuje zainwestować w ten sektor 2 miliardy funtów w ciągu najbliższych 10 lat. – Inżynieria biomedyczna ma potencjał tworzenia terapii indywidualnych i programy takie jak RACE przysłużą się zdrowiu w Polsce, Wielkiej Brytanii, Belgii oraz na całym świecie – powiedziała ambasador Wielkiej Brytanii.

Reklama

Relacje

Poznaj nasze serwisy