Sytuacja branży drastycznie się pogarsza
Rozmowa z mec. Pawłem Sikorskim, prezesem Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”
Małgorzata Ullmann: Ostatnio uwagę opinii publicznej przykuł fakt pojawienia się na Podkarpaciu licznych zachorowań na chorobę wywołaną przez bakterię Legionella pneumophila. Z czym mamy do czynienia i czy istnieją powody do obaw?
Paweł Sikorski: Bakterie Legionella pneumophila są naturalnie obecne w różnych środowiskach wodnych i wilgotnych, takich jak rzeki, jeziora czy ciepłe źródła. Mogą również kolonizować systemy wodne, szczególnie wody ciepłej, oraz systemy klimatyzacyjne.
Zgodnie z danymi WHO legionella namnaża się w temperaturze 25-50°C. Natomiast woda dostarczana do budynków poprzez sieć wodociągową ma temperaturę poniżej 20°C, najczęściej między kilka a kilkanaście stopni Celsjusza. Oznacza to, że dostarczające wodę zimną wodociągi nie stanowią miejsc ryzyka namnażania legionelli.
Należy podkreślić, że zadaniem i rolą przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego jest dostarczanie bieżącej wody, co oznacza w praktyce, że dostarcza wyłącznie wodę zimną do przyłączy budynków mieszkalnych, użytkowych czy zakładów produkcyjnych. Od tych przyłączy za wodę i instalacje wewnętrzne w budynkach i obiektach odp...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników
Dzięki rejestracji zyskasz dostęp do:
- wybranych artykułów merytorycznych związanych z praktycznymi aspektami funkcjonowania laboratoriów
- bieżących informacji na temat nowości w branży laboratoryjnej
- wydań 'Laboratorium - Przeglądu Ogólnopolskiego' w wersji online
- wywiadów z przedstawicielami świata nauki i biznesu
- informacji o tym, jak funkcjonują referencyjne placówki badawczo-rozwojowe
- kalendarium najważniejszych wydarzeń w branży