Wyszukaj w serwisie

Unikalne laboratorium w Łukasiewicz – Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych

lab-ceramiki-i-materiałów
fot. Łukasiewicz – ICiMB/FB

Centrum Inżynierii Środowiska w Opolu jest częścią krakowskiego Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. W listopadzie zainaugurowano tu działalność zmodernizowanego laboratorium badawczego.

CIŚ od lat zajmuje się ochroną środowiska i działaniami w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym oraz współpracuje z przemysłem cementowym. Dla tej branży realizuje liczne prace badawcze, modernizacje, usługi komercyjne w zakresie inżynierii procesowej oraz monitorowania środowiska. Jako jedyne akredytowane laboratorium w Europie wykonuje badania w zakresie wyliczania biogennych wskaźników CO2 z wykorzystaniem metody radiowęglowej. Tą metodą badane są tu również paliwa ciekłe na udział biokomponentów oraz tworzywa pod kątem udziału składników odnawialnych. Teraz laboratorium doczekało się modernizacji.

Otwarcie laboratorium to kolejny krok ku intensyfikacji współpracy między nauką a przemysłem, której celem jest rozwój zrównoważonych technologii. Nasze laboratorium będzie realizować innowacyjne badania w kluczowych obszarach: racjonalizacja gospodarki surowcowej i paliwowej, odzysk ciepła, bilanse energetyczne, wykorzystanie OZE oraz zagospodarowanie odpadów zgodnie z ideą GOZ. Prowadzimy również badania nad nowoczesnymi biowęglami, które mogą być wykorzystywane m.in. w ochronie środowiska, kosmetologii i budownictwie, a także nad biodegradacją tworzyw i materiałów opakowaniowych. Dzięki analizom śladu węglowego oraz deklaracjom środowiskowym wspieramy przedsiębiorstwa w ocenie i redukcji ich wpływu na środowiskoinformuje Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

Modernizacja laboratorium była możliwa dzięki dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wysokości 1 564 427 zł. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 1 844 427 zł.

Otwarcie zmodernizowanego laboratorium było także okazją do podpisania umowy o współpracy między Łukasiewiczem a Uniwersytetem Opolskim.

Taka współpraca to nowe możliwości w zakresie prowadzenia badań naukowych i prac rozwojowych, komercjalizacji innowacji, kształcenia studentów i doktorantów, organizacji konferencji, staży i praktyk, wymiany wiedzy i doświadczeń, udostępniania zaawansowanej infrastruktury badawczej. To ważny krok w kierunku wspierania gospodarki opartej na wiedzy i szansa na jeszcze skuteczniejsze sterowanie kierunkami rozwoju polskiej i międzynarodowej branży materiałów budowalnychpodaje Instytut.

Źródło: Sieć Badawcza Łukasiewicz i Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych

Czytaj także: Żywe laboratorium do badań nad technologiami służącymi zeroemisyjności

Poznaj nasze serwisy