Wyszukaj w serwisie

Nanorurki węglowe jako nowoczesny materiał do konstrukcji czujników

Zastosowania nanorurek węglowych. Zastosowanie w konstrukcjach elektrod jonoselektywnych

Ze względu na wyjątkowe właściwości chemiczne, mechaniczne, elektryczne, a także magnetyczne, nanorurki węglowe znalazły szerokie zastosowanie w wielu gałęziach współczesnego przemysłu technologicznego i nauki.

Nanorurki stosowane są w medycynie jako nośniki leków niszczących nowotwory. Ich dystrybucja w organizmie następuje bardzo szybko i dzięki odpowiednim grupom funkcyjnym trafiają do chorych komórek i unieszkodliwiają je. Badania prowadzone w tym kierunku wykazały, że nanorurki węglowe usuwane są z organizmu głównie drogami moczowymi w stosunkowo krótkim czasie. Ponadto jednościenne nanorurki, które wypełnione są odpowiednimi cieczami, stosowane są jako dozowniki lekarstw [6].

W ochronie środowiska nanorurki służą do oczyszczania produktów spalania odpadów komunalnych, medycznych i chemicznych z dioksyn. Dioksyny tworzą się w procesie spalania i są uważane za rakotwórcze.

Nanorurki węglowe mogą być wykorzystywane między innymi jako materiały elektrodowe w ogniwach elektrochemicznych nowej generacji czy w technologiach elektronowych w komputerach nowej generacji. Prowadzone doświadczenia pokazały, że nanorurki węglowe są świetnym materiałem, który nie tylko może akumulować energię, ale również ją wytwarzać. Wykazano, że nanorurki przyczyniają się do zwiększenia pojemności baterii litowo-jonowych z powodu zwiększonej powierzchni właściwej w porównaniu z grafitem. Dowiedziono, że użycie zmodyfikowanych jednościennych nanorurek węglowych daje bardzo zadowalające wyniki w pierwszym cyklu rozładowania, tj. 1000 mA h/g w porównaniu z bateriami litowymi zawierającymi anodę z jednościennymi nanorurkami węglowymi, które osiągają wynik z...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników

Dzięki rejestracji zyskasz dostęp do:

  • wybranych artykułów merytorycznych związanych z praktycznymi aspektami funkcjonowania laboratoriów
  • bieżących informacji na temat nowości w branży laboratoryjnej
  • wydań 'Laboratorium - Przeglądu Ogólnopolskiego' w wersji online
  • wywiadów z przedstawicielami świata nauki i biznesu
  • informacji o tym, jak funkcjonują referencyjne placówki badawczo-rozwojowe
  • kalendarium najważniejszych wydarzeń w branży
Wykup dostęp

Logowanie

Relacje

Poznaj nasze serwisy