Wyszukaj w serwisie

Materiały wybuchowe w ujęciu kryminalistycznym

Zabezpieczanie materiałów wybuchowych na miejscu zdarzenia

Przedmiotem analizy chemicznej dotyczącej obecności materiałów wybuchowych może być próbka zabezpieczona przez organy ścigania, względem której istnieje podejrzenie, że jest środkiem wybuchowym. Taka próbka poddawana zostaje analizie w celu stwierdzenia, czy jest to materiał wybuchowy, a jeśli tak, to jakiego jest rodzaju. Uzyskane informacje pozwalają wnioskować o stopniu zagrożenia związanego z jego wykorzystaniem i posiadaniem. Analizie poddawane są także próbki pochodzące z potencjalnych urządzeń wybuchowych w celu stwierdzenia, czy mamy do czynienia z fałszywym urządzeniem wybuchowym, czy też z urządzeniem stanowiącym realne zagrożenie. Zabezpiecza się również próbki pochodzące od podejrzanego. Zbadanie takiego materiału pozwala ustalić, czy podejrzany miał kontakt z materiałem wybuchowym i jaki to był materiał [2, 4-6].

Nie zawsze jednak wyniki analizy chemicznej próbek powybuchowych pozwalają ustalić, jakiego rodzaju środek został zdetonowany. Wpływ na to ma wykrywalna ilość materiału wybuchowego na miejscu zdarzenia. Niektóre środki wybuchowe są nietrwałe i szybko ulegają rozkładowi (np. mieszaniny oparte na nadtlenku wodoru), inne są lotne i ich pozostałości mogą odparować (np. TATP, nadtlenek acetonu, ang.  triacetonetriperoxide). Kluczowa jest także poprawność poboru, zabezpieczenia i analizy materiałów, za którą odpowiedzialny jest chemik wchodzący w skład zespołu powołanego do realizacji czynności procesowych [2, 4-6].

Podczas pobierania próbek z miejsca wybuchu śledczy wykonują następujące czynności:

  • zabezpieczają materiał z centrum wybuchu, tj. miejsca, w którym znajdował się ład...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją

Subskrypcja laboratorium360 to gwarancja wielu korzyści:

  • merytoryczne publikacje z zakresu organizacji i funkcjonowania laboratoriów, posegregowane w 10 przejrzystych kategorii tematycznych
  • strefa wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży
  • wydania 'Laboratorium - Przeglądu Ogólnopolskiego' w wersji online
  • porównywarka produktów, dzięki której dobierzesz najlepsze wyposażenie dla Twojej placówki
  • wywiady z uznanymi praktykami i ekspertami
  • kalendarium najważniejszych wydarzeń w branży
Wykup dostęp

Logowanie

Reklama
Poznaj nasze serwisy