Wyszukaj w serwisie

Analiza metali w próbkach piw domowych i komercyjnych przy wykorzystaniu techniki ICP-OES

Źródłem miedzi w piwie może być zarówno woda, jak i inne składniki oraz źródła zewnętrzne. Zawartość miedzi w uzdatnianej wodzie często wzrasta podczas dystrybucji, szczególnie w systemach o kwaśnym odczynie pH lub w wodach wysokowęglanowych o alkalicznym odczynie pH [12]. Źródłami miedzi są również surowce roślinne [14] oraz ziemia okrzemkowa wykorzystywana na jednym z etapów produkcyjnych [21]. Zawartość miedzi w piwie jest uwarunkowana procesami zachodzącymi podczas warzenia piwa. Miedź jest bardzo ważnym pierwiastkiem w tym procesie, gdyż stanowi podstawowy składnik pożywki dla drożdży i tym samym wpływa na procesy fermentacyjne. W brzeczce redukuje ona związki siarki odpowiedzialne za nieakceptowalny zapach, jak również wpływa na warunki oksydacyjno-redukcyjne w produkcie, determinując jego przydatność do spożycia. Miedź jest skutecznie eliminowana podczas procesów chemicznych i fizycznych, stąd w produkcie końcowym obserwuje się jej niskie stężenia [13]. W piwach brazylijskich Cu oznaczono na poziomie 38-155 µg/l [20], w holenderskich: 32-68 µg/l, w brytyjskich: 8-800 µg/l, w niemieckich: 20-800 µg/l, w norweskich: 29-50 µg/l, w polskich: 29-150 µg/l i w hiszpańskich: 24-80 µg/l [8].

Mikroskładniki

Następną grupą metali były mikroskładniki występujące na poziomie mikro-/miligramów w litrze napoju. Oznaczono zawartość: Ba, Fe, Zn, Sr oraz Mn, a średni całkowity poziom stężeń tych pierwiastków wzrastał w szeregu zgodnie z przedstawioną kolejnością (rys. 1).

Bar w próbkach piw oznaczono w zakresie od 0,012 do 0,157 mg/l. Najwyższe stężenia oznaczono w piwach typu Stout (średnio 0,061 mg/l), w pszenicznych i typu Saison (średnio 0,051 mg/l). Natomiast najniższa zawartość została oznaczona w piwach typu Jasny Lager (średnio 0,021 mg/l). Bar w wo...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników

Dzięki rejestracji zyskasz dostęp do:

  • wybranych artykułów merytorycznych związanych z praktycznymi aspektami funkcjonowania laboratoriów
  • bieżących informacji na temat nowości w branży laboratoryjnej
  • wydań 'Laboratorium - Przeglądu Ogólnopolskiego' w wersji online
  • wywiadów z przedstawicielami świata nauki i biznesu
  • informacji o tym, jak funkcjonują referencyjne placówki badawczo-rozwojowe
  • kalendarium najważniejszych wydarzeń w branży
Wykup dostęp

Logowanie

Poznaj nasze serwisy