Osady denne – charakterystyka, kryteria oceny stopnia zanieczyszczenia, regulacje prawne oraz zagospodarowanie
tof. iStock
Osady denne powstające w rzekach oraz innych zbiornikach wodnych, w świetle prawa stanowią odpad, który należy poddać unieszkodliwieniu lub zagospodarować.
Osady denne to materiał pochodzący z dna rzek oraz zbiorników wodnych (jezior, kanałów, zbiorników retencyjnych czy stawów) [1]. Stanowią one integralny element każdego ekosystemu wodnego [2]. Osady te biorą czynny udział w cyklu geochemicznym pierwiastków i materii organicznej [1, 3], jak również są one miejscem bytowania różnych organizmów oraz stanowią naturalny geosorbent, pochłaniający zanieczyszczenia wprowadzane do wody [4].
Szybkie tempo akumulowania osadów dennych sprzyja ich nadmiernemu nagromadzeniu, co przyczynia się do zmniejszenia głębokości i objętości zbiorników wodnych oraz ogranicza ich użyteczność. Ponadto zjawisko to wymusza konieczność okresowego usuwania tych osadów, co jest działaniem koniecznym, szczególnie w przypadku małych zbiorników wodnych [5, 6].
Osady denne stanowią swego rodzaju rezerwuar zanieczyszczeń, zarówno tych nieorganicznych (pierwiastki śladowe), jak i trwałych zanieczyszczeń organicznych (TZO) [2]. Zanieczyszczenia te mogą być unieruchamiane w tych osadach na długi czas [5]. Substancje te mogą stanowić potencjalne zagrożenie, zarówno w wymiarze środowiskowy...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją
Subskrypcja laboratorium360 to gwarancja wielu korzyści:
- merytoryczne publikacje z zakresu organizacji i funkcjonowania laboratoriów, posegregowane w 10 przejrzystych kategorii tematycznych
- strefa wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży
- wydania 'Laboratorium - Przeglądu Ogólnopolskiego' w wersji online
- porównywarka produktów, dzięki której dobierzesz najlepsze wyposażenie dla Twojej placówki
- wywiady z uznanymi praktykami i ekspertami
- kalendarium najważniejszych wydarzeń w branży