Będzie mniej czasu na składanie dokumentów dotyczących m.in. aparatury badawczej?

Resort nauki planuje nowym rozporządzeniem skrócić czas na składanie dokumentów dotyczących utrzymania aparatury naukowo-badawczej, stanowiska badawczego oraz specjalnej infrastruktury informatycznej. Zamiast do sierpnia, uczelnie i instytuty będą mieć czas do końca czerwca br.
7 kwietnia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opublikowało w Rządowym Centrum Legislacji projekt zmiany rozporządzenia w sprawie szczegółowych kryteriów i trybu przyznawania środków finansowych na utrzymanie aparatury naukowo-badawczej, stanowiska badawczego i specjalnej infrastruktury informatycznej oraz oceny raportu z ich wykorzystania.
Nowe przepisy, które planuje wprowadzić resort nauki, przewidują np., że uczelnie i instytuty będą mieć w tym roku mniej czasu na składanie dokumentów dotyczących finansowania m.in. działających na uczelniach dużych urządzeń badawczych czy superkomputerów. Skrócić się ma też czas, jaki wnioskodawcy mają na usunięcie braków formalnych w dokumentacji − z 14 do 7 dni.
Czasochłonne ocenianie wniosków
Chodzi o koszty stałe, które uczelnie i instytuty muszą ponosić w sposób ciągły, m.in. na działające w ich strukturach reaktory, akceleratory, serwerownie. Co roku ministerstwo obsługuje 300 takich wniosków. Dokumenty te są oceniane przez ministerialny zespół doradczy do spraw infrastruktury badawczej. A układanie list rankingowych i wybór finansowanych projektów jest − jak ocenia resort nauki − czasochłonne.
Dokumenty w tej sprawie składano do tej pory do 31 sierpnia każdego roku poprzedzającego rok przyznania dotacji. Ministerstwo chce jednak otrzymywać te dokumenty do rozpatrzenia wcześniej. Projekt rozporządzenia zakłada, że jeszcze w tym roku czas na przygotowanie tej dokumentacji będzie do końca czerwca, a w przyszłym roku − do końca kwietnia.
Mankamenty w procedurze
Ministerstwo zwraca uwagę, że istnieją mankamenty w procedurze wykorzystywania środków finansowych przyznawanych w związku z tym rozporządzeniem: „Wnioskodawcy, szacując wartości środków finansowych planowanych do poniesienia w okresie objętym wnioskiem, biorą pod uwagę wykorzystywanie tych środków przez okres pełnego roku kalendarzowego. Tymczasem decyzje dotyczące przyznania środków finansowych na utrzymanie aparatury (…) są podejmowane w drugiej połowie pierwszego roku finansowania, co uniemożliwia pokrycie kosztów ponoszonych od początku tego roku”.
Projekt rozporządzenia zakłada też, że korespondencja w sprawie dokumentacji może być doręczana przez system teleinformatyczny OSF.
Ministerstwo proponuje, by projektowane rozporządzenie weszło w życie 1 czerwca br. Czas na przesyłanie uwag do projektu mija 22 kwietnia.
Źródło: naukawpolsce.pl/lt/bar
Czytaj także: Zioło-Pużuk: zamierzamy wycofać ministerialny projekt ustawy o PAN