Wyszukaj w serwisie

Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne w żywności – analityka wspiera konsumenta

Produkty pochodzenia roślinnego (oleje jadalne, ziarna kakaowe i jego produkty, warzywa, kawa palona, herbata, piwo, zioła i przyprawy, zboża i produkty zbożowe oraz gryka)

WWA mogą występować zarówno w tłuszczach i olejach roślinnych różnego rodzaju, jak również w nasionach oleistych [3, 4, 10]. Zanieczyszczenia te mogą pochodzić ze źródeł środowiskowych, ale mogą również powstawać na linii produkcyjnej (procesy suszenia ziarna, rafinacji, ogrzewania lub ekstrakcji organicznymi rozpuszczalnikami) [16]. W zależności od gatunku, ale też pochodzenia, oleje różnią się od siebie pod względem zawartości WWA [17].

Dane literaturowe wskazują, że wysokie stężenia WWA można często znaleźć w oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia, oleju słonecznikowym czy z nasion dyni. W olejach tłoczonych notowano wyższą zawartość WWA niż w ich rafinowanych odpowiednikach [18]. W olejach identyfikowano różne zakresy stężeń WWA (tab. 2). Warto również zaznaczyć, że dodawanie oleju do potraw sprzyja powstawaniu WWA w trakcie obróbki termicznej produktu, a długie ogrzewanie oleju powoduje drastyczny wzrost stężenia WWA [19].

LAB_4_23_Sandra_Czerwinska_WEGLOWODORY_AROMATYCZNE_W_ZYWNOSCI_TAB_2_1

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją

Subskrypcja laboratorium360 to gwarancja wielu korzyści:

  • merytoryczne publikacje z zakresu organizacji i funkcjonowania laboratoriów, posegregowane w 10 przejrzystych kategorii tematycznych
  • strefa wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży
  • wydania 'Laboratorium - Przeglądu Ogólnopolskiego' w wersji online
  • porównywarka produktów, dzięki której dobierzesz najlepsze wyposażenie dla Twojej placówki
  • wywiady z uznanymi praktykami i ekspertami
  • kalendarium najważniejszych wydarzeń w branży
Wykup dostęp

Logowanie

Poznaj nasze serwisy