Wyszukaj w serwisie

MIBMiK rozpoczyna nowy etap rozwoju

Głos zabrał także Tejs Verstrate z ambasady Belgii, reprezentant rządu Flandrii w Polsce i Krajach Bałtyckich. Zwrócił on uwagę na fakt, że nakłady na badania i rozwój (B+R) służą budowie społeczeństwa opartego na wiedzy. Jak poinformował, B+R odpowiadają w jego kraju za 3% PKB i stale rosną (wg. GUS w Polsce w 2022 r. wskaźnik ten wyniósł 1,46%). Instytut VIB, partner warszawskiego MIBMiK, jest jednym z najbardziej innowacyjnych ośrodków w Belgii, posiadającym wyjątkowe doświadczenie w budowaniu skutecznych kooperacji z innymi placówkami. Jak podkreślił prelegent  z Belgii, przez następne 6 lat VIB będzie pracować przy projekcie RACE, który uczyni z MIBMiK światowej klasy centrum doskonałości.

Federica Roffi z Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Badań Naukowych (REA) pod auspicjami Komisji Europejskiej poinformowała, że w ostatnich latach znacznie zaostrzyła się konkurencja o środki w ramach programu Horizon Europe. Pogratulowała warszawskiemu Instytutowi, który z programem RACE znalazł się w prestiżowym gronie 12 laureatów programu, z ogólnej liczby 115 wniosków. Przedstawicielka Komisji Europejskiej wyraziła przekonanie, że unijne wsparcie dla programu RACE  w wysokości 15 mln EUR przyczyni się do rozwoju MIBMiK oraz wzmocni europejską sieć współpracy.  – Rozwój centrów doskonałości opiera się na kilku głównych czynnikach: najwyższej jakości badaniach i rozwoju, odpowiednim finansowaniu, analizie wskaźników efektywności, niezależności oraz międzynarodowej rekrutacji – zauważyła Federica Roffi.

Prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, poruszył kwestię drenażu mózgów, czyli wyjazdów najbardziej uzdolnionych naukowców za granicę. Jego zdaniem, właśnie tworzenie centrów doskonałości, takich jak MIBMiK, jest receptą na zapobieganie odpływowi najlepszych kadr. Co więcej, może przyciągać talenty zarówno z kraju, jak i z zagranicy.

Jestem bardzo podekscytowana tym, co możemy zrobić wspólnie –  powiedziała prof. Wendy Bickmore z Uniwersytetu w Edynburgu. Także dr. Geert Van Minnebruggen reprezentujący flamandzki instytut VIB podkreślił kluczową rolę współpracy wielu podmiotów dla rozwoju nauki. – Jesteśmy dumni z kolaboracji z MIBMiK – wskazał.

Po części oficjalnej odbyła się debata z udziałem naukowców z różnych dziedzin (chemia, fizyka nuklearna, biologia), którą prowadziła prof. Marta Miączyńska. Kinga Słonimska z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej przyznała, że pozyskiwanie utalentowanych kadr naukowych z zagranicy jest trudne, jednak możliwe. – Chciałabym zobaczyć ten aspekt wzmocniony. Współpraca MIBMiK z Edynburgiem  i belgijskim VIB z pewnością będzie przyciągać nowych naukowców – mówiła prelegentka.

Prof. Jacek Jemielity z Uniwersytetu Warszawskiego, prezes ExploRNA Therapeutics, podkreślił znaczenie badań podstawowych nad RNA. – RNA to fascynująca molekuła, która posiada potencjał terapeutyczny; potencjał tej technologii jest wielki, ale potwierdzenie technologii w innych obszarach wymaga jej rozwoju, dlatego wracamy do badań podstawowych. Program RACE to inwestycja  w badania podstawowe – podsumował prof. Jemielity. 

Prof. Leszek Kaczmarek z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN uważa, że Polska nie może sobie pozwolić na marnowanie potencjału młodych naukowców. Równie ważne jest stabilne i długofalowe finansowanie, aby zapewnić rozwój i dążenie do doskonałości. Zgodził się z nim prof. Paweł Sobkowicz z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Podkreślił, że odpowiednie finansowanie jest niezbędne, także aby zatrzymać odpływ talentów i przyciągnąć młodych ludzi  z potencjałem – To na nich wszyscy polegamy – podsumował.

Źródło: iimcb.gov.pl

Poznaj nasze serwisy