IX Ogólnopolskie Sympozjum Mikrobiologiczne „Metagenomy różnych środowisk”
sprawdź szczegóły
fot. iStock
23 i 24 czerwca w budynku Instytutu Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie będzie odbywać się IX Ogólnopolskie Sympozjum Mikrobiologiczne „Metagenomy różnych środowisk”. Głównymi organizatorami wydarzenia są UMCS i Polskie Towarzystwo Mikrobiologów.
Głównym celem sympozjum jest przedstawienie najnowszych osiągnięć metagenomiki, metataksonomiki, metatranskryptomiki, metabolomiki, mikrobiologii i mykologii w kontekście współczesnych europejskich i światowych trendów związanych z rolnictwem i ogrodnictwem, w tym także jakością środowiska, bioróżnorodnością oraz fitopatologią. Konferencja ma za zadanie promować badania dotyczące mikrobiomów i mykobiomów, głównie w agroekosystemach, wpisujące się w nową koncepcję rośliny. Według niej roślina jest holobiontem, czyli gospodarzem współistniejących z nią organizmów. To one dzięki współpracy metabolicznej, wymianie sygnałów i składników odżywczych zapewniają prawidłowe funkcjonowanie i odporność roślin. To niezwykle ważne dla zachowania stanu równowagi ekologicznej i ochrony przed stanami dysbiozy.
Dyskusja naukowa i poszerzanie wiedzy
Celem sympozjum jest również dyskusja naukowa i pokazanie najnowszych metod badania mikroorganizmów obejmujących genomikę, genetykę i biologię molekularną. Pozwalają one poznać lepiej biochemię i fizjologię bakterii i grzybów, a także ich znaczenie w ochronie środowiska i rolnictwie. Podczas wydarzenia prezentowane będą techniki oraz wyniki badań „omicznych” w analizie próbek środowiskowych. Badania te umożliwiają poznawanie nowych mikrobiomów, monitorowanie składu konsorcjum mikroorganizmów oraz badanie możliwości ich wykorzystania w rolnictwie i ochronie środowiska.
Integracja środowiska
Ponadto sympozjum będzie miejscem wymiany doświadczeń w stosowaniu najnowocześniejszych metod badawczych i technik „omicznych”, w tym z zakresu bioinformatyki i analizy danych. Umożliwiają one kompleksowe rozpoznanie bioróżnorodności drobnoustrojów w różnych środowiskach. Wydarzenie pozwoli na integrację oraz nawiązywanie nowych i zacieśnianie istniejących kontaktów środowiska naukowego z obszaru nauk rolniczych, biologicznych, środowiskowych i biotechnologicznych, zwłaszcza w zakresie prowadzenia interdyscyplinarnych badań i realizacji wspólnych projektów badawczych. Konferencja ta jest jedynym w Polsce cyklicznym wydarzeniem obejmującym, promującym i rozpowszechniającym wykorzystanie technik wysokoprzepustowego sekwencjonowania do zastosowania w rolnictwie i ogrodnictwie, kompleksowego rozpoznania bioróżnorodności drobnoustrojów w agroekosystemach.
Sympozjum daje też możliwość zaprezentowania wyników badań młodym adeptom nauki. W każdej dotychczasowej edycji uczestniczyło ponad 100 naukowców, będących specjalistami i ekspertami z zakresu ekologii mikroorganizmów, fitopatologii, genetyki, mikrobiologii, bioinformatyki, ochrony środowiska oraz rolnictwa.
Cztery sesje naukowe
W tym roku przewidziano następujące sesje naukowe:
- Prokariotyczny mikrobiom różnych środowisk,
- Eukariotyczny mikrobiom różnych środowisk,
- Metagenomy środowiska glebowego i ich zastosowanie w biotechnologii,
- Metagenomika aplikacyjna, metabolomika, proteomika i ich znaczenie w monitoringu jakości środowiska i zdrowiu człowieka.
Referaty inauguracyjne i plenarne wygłoszą m.in.:
- prof. dr hab. Wiesław Barabasz,
- prof. dr hab. Dariusz Bartosik,
- prof. dr Heribert Insam,
- prof. dr hab. inż. czł. koresp. PAN Małgorzata Jędryczka,
- prof. dr Alessio Mengoni.
Więcej informacji można znaleźć tutaj.