Wszechstronność zastosowania nanotechnologii w życiu codziennym
Dyskusja i wyniki
Kiełki rzepaku stanowią źródło cennych składników odżywczych, wśród których możemy wyróżnić m.in.: witaminy, przeciwutleniacze w postaci związków fenolowych i związki barwne. Wybór skutecznej strategii zaprawiania, oprysków ochronnych wymaga lepszego zrozumienia procesów biochemicznych podtrzymujących kiełkowanie w tym przypadku nasion rzepaku. Wielu badaczy skupia swą uwagę na otrzymaniu wysokiej jakości produktu, zapewniającej jego przydatność do spożycia. W ostatnich latach zbadano skutki oddziaływania nanomateriałów na kiełkowanie i wzrost roślin w celu promocji tych środków i ich wykorzystania w rolnictwie.
Wyniki otrzymane po aplikacji nanocząstek srebra i miedzi na nasiona w wielu publikacjach są sprzeczne. Doświadczenia prowadzone przez naukowców dowodzą, że przedsiewna stymulacja (zaprawianie) nasion nanocząstkami zależy od: rodzaju rośliny, zastosowanych nanocząstek, ilości (stężenia), warunków eksperymentu (np. temperatury) oraz czasu trwania doświadczenia [41, 42].
W swoich badaniach Nair i in. [7] przebadali wzrost siewek różnych roślin. Stwierdzili, że otrzymane wyniki nie są jednoznaczne i zależą od rodzaju i stężenia nanocząstek oraz gatunku rośliny. Badania Lee i in. [43], związane z zastosowaniem nanocząstek miedzi – CuNC – na podłożu agarowym w hodowli fasoli i pszenicy, wykazały większą wrażliwość fasoli na oddziaływanie nanocząstek miedzi niż pszenicy. Stampoulis i in. [44] przebadali wpływ CuNC na wzrost cukinii i wykazali zmniejszenie długości jej korzenia. Podczas wykorzystania nanocząstek srebra – AgNC – w hodowli hydroponicznej do oceny zdolności kiełkowania nasion i długości korzeni cukinii nie wykazano negatywnych skutków. Zastosowanie wymienionych powyżej nanocząstek przyczyniło się do wydłużenia pędu, przy jednoczesnym zmni...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników
Dzięki rejestracji zyskasz dostęp do:
- wybranych artykułów merytorycznych związanych z praktycznymi aspektami funkcjonowania laboratoriów
- bieżących informacji na temat nowości w branży laboratoryjnej
- wydań 'Laboratorium - Przeglądu Ogólnopolskiego' w wersji online
- wywiadów z przedstawicielami świata nauki i biznesu
- informacji o tym, jak funkcjonują referencyjne placówki badawczo-rozwojowe
- kalendarium najważniejszych wydarzeń w branży