Wszechstronność zastosowania nanotechnologii w życiu codziennym
Projektowane nanocząstki, celowo produkowane przez człowieka, wykorzystują wiele różnych metod oraz materiałów. Do najbardziej rozpowszechnionych surowców można zaliczyć metale: Au, Ag, Zn, Ni, Fe i Cu, tlenki metali: TiO2, Fe2O4, SiO2, CeO2 i Al2O3 [13], niemetale (krzewy krzemionkowe i kwantowe) [14], nanostruktury węglowe (grafen i fuleren) [15], polimery – chitozan czy polihydroksyalkanolany [16]. Część z nich posiada właściwości mechaniczne, magnetyczne, elektryczne czy też optyczne, które mogą znacznie różnić się od ich odpowiedników – w skali makro.
Od dziesięcioleci dane demograficzne o populacji świata ulegają ciągłym zmianom, a do 2050 r. liczba ludności ma przekroczyć 9,7 mld, ponadto według szacunków Organizacji Wyżywienia i Rolnictwa sektor rolny musi produkować dwa razy więcej żywności, aby zaspokoić globalne zapotrzebowanie do 2050 r. [17, 18]. Wciąż rosnąca populacja na świecie, zmniejszająca się powierzchnia gruntów uprawnych, wysokie tempo wylesiania i zmieniający się klimat, rosnąca temperatura i poziom CO2, podkreślają potrzebę opracowania nowych technologii w celu zwiększenia plonów i produktywności roślin w trudnych warunkach środowiskowych. Problemy związane z nadużywaniem nawozów i pestycydów oraz ich szkodliwym wpływem na środowisko można by również rozwiązać poprzez celowe i właściwe wykorzystanie nanotechnologii, a stopniowa interwencja nanotechnologiczna w sektorach rolnictwa zwiększa się i sprawia, że sektor ten staje się biznesem generującym dochody [19].
Różnorodne właściwości fizykochemiczne nanocząstek wynikają z ich mniejszych rozmiarów. Są znane z wyższej reaktywności, aktywności biochemicznej i rozpuszczalności dzięki wyższemu stosunkowi powierzchni do objętości [20]. Szerokie spektrum aktywności przeciwdrobnoustrojowej...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników
Dzięki rejestracji zyskasz dostęp do:
- wybranych artykułów merytorycznych związanych z praktycznymi aspektami funkcjonowania laboratoriów
- bieżących informacji na temat nowości w branży laboratoryjnej
- wydań 'Laboratorium - Przeglądu Ogólnopolskiego' w wersji online
- wywiadów z przedstawicielami świata nauki i biznesu
- informacji o tym, jak funkcjonują referencyjne placówki badawczo-rozwojowe
- kalendarium najważniejszych wydarzeń w branży