Pseudomonas aeruginosa – patogen środowiskowy
fot. Istock
Pseudomonas wykazują właściwości korzystne o dużym znaczeniu ekologicznym, ale są też oportunistycznymi patogenami odpowiedzialnymi za wywoływanie infekcji wśród ludzi, zwierząt i roślin. Ze względu na fakt ich występowania w środowisku naturalnym, czyli wodzie i glebie, istnieje ryzyko ich obecności w produktach i surowcach takiego samego pochodzenia.
TITLE: Pseudomonas aeruginosa – an environmental pathogen
STRESZCZENIE: Pałeczki Gram--ujemne z rodzaju Pseudomonas poprzez swoje rozpowszechnienie w środowisku naturalnym (woda, gleba) uczestniczą w licznych procesach, m.in. mineralizacji materii organicznej i obiegu pierwiastków. Dzięki aktywności metabolicznej bezpośrednio oddziałują na wzrost wielu gatunków roślin, a także rozwój innych mikroorganizmów otaczających je w glebie. Pomimo swoich korzystnych właściwości stanowią one także zagrożenie dla niektórych roślin. Ponadto patogeny te prezentują naturalną oporność na wiele zróżnicowanych antybiotyków: niektórych β-laktamów, tetracyklin, chloramfenikolu i trimetoprimu oraz powodują nawet 70% infekcji układu oddechowego u chorych na mukowiscydozę. Mechanizmami odpowiedzialnymi za to są: liczne pompy typu efflux oraz obecność genów odpowiedzialnych za kodowanie enzymów inaktywujących te leki, m.in. AmpC.
SŁOWA KLUCZOW...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją
Subskrypcja laboratorium360 to gwarancja wielu korzyści:
- merytoryczne publikacje z zakresu organizacji i funkcjonowania laboratoriów, posegregowane w 10 przejrzystych kategorii tematycznych
- strefa wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży
- wydania 'Laboratorium - Przeglądu Ogólnopolskiego' w wersji online
- porównywarka produktów, dzięki której dobierzesz najlepsze wyposażenie dla Twojej placówki
- wywiady z uznanymi praktykami i ekspertami
- kalendarium najważniejszych wydarzeń w branży