Politechnika Gdańska otworzyła Centrum Ekoinnowacji

3 grudnia miało miejsce uroczyste otwarcie budynku Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej. To jedna z najnowocześniejszych „zielonych” placówek w tej części Europy. Jej głównym celem będzie prowadzenie nowatorskich badań i opracowywanie technologii związanych ze zrównoważonym rozwojem, ochroną środowiska oraz redukcją negatywnego wpływu działalności człowieka na klimat.
Centrum Ekoinnowacji PG pełnić będzie funkcję dydaktyczną, laboratoryjną oraz badawczą. Pozwoli zatem na kształcenie kadr specjalistek i specjalistów ukierunkowanych na tworzenie kolejnych innowacyjnych technologii ekologicznych. Ograniczanie skutków powodzi i suszy, odzysk surowców i energii, energetyka wiatrowa, wykorzystanie materiałów odpadowych do produkcji betonu, usuwanie zanieczyszczeń z wody. To jedne z poważniejszych wyzwań współczesnego świata, a zarazem kluczowe kierunki badań, jakie będą realizowane w Centrum Ekoinnowacji PG.
Inwestycja ważna nie tylko dla uczelni
– Ekoinnowacje to coś więcej niż technologia i nauka. To zmiana myślenia. To nowy sposób patrzenia na świat, który wymaga od nas odwagi, determinacji i konsekwencji. Wierzę, że Centrum Ekoinnowacji stanie się miejscem inspiracji i edukacji. Będzie dowodem na to, że każdy z nas ma wpływ na klimat i naszą planetę. Postawiliśmy na multidyscyplinarny charakter współpracy, angażując specjalistów z różnych dziedzin. Badania będą prowadzone przez naukowców, inżynierów oraz praktyków. Pozwoli to na wypracowanie innowacyjnych rozwiązań w obszarze ekologii, które będą miały realny wpływ na życie nas wszystkich – mówił prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej, podczas uroczystego otwarcia inwestycji 3 grudnia.
Obecna na wydarzeniu podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Maria Mrówczyńska odczytała list od ministra nauki Dariusza Wieczorka.
„Jestem przekonany, że ambitne przedsięwzięcie to doskonały przykład na to, jak zaawansowane technologie mogą służyć tworzeniu zrównoważonych przestrzeni. Jest ono również obiecującą zapowiedzią współpracy środowiska akademickiego z administracją publiczną i otoczeniem przemysłowym na rzecz wzmocnienia potencjału uczelni, a także rozwoju regionu” napisał minister Wieczorek.
Uczestnicy uroczystości wysłuchali także prezentacji prof. Piotra Jaskuły. Prodziekan ds. współpracy Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska PG mówił o samym Centrum oraz jego przeznaczeniu.
Nowoczesna infrastruktura naukowo-badawcza
– Sercem Centrum Ekoinnowacji są laboratoria, w których naukowcy będą mogli opracowywać i rozwijać szeroko pojęte zielone technologie. Specjalistyczna aparatura, w jaką zostały wyposażone, pozwoli na prowadzenie badań, będących odpowiedzią na najbardziej palące problemy związane z ochroną środowiska. To m.in. ograniczanie skutków powodzi i suszy, ograniczenie emisji CO2, usuwanie zanieczyszczeń z wody czy odzysk energii – wymieniał prof. Piotr Jaskuła, prodziekan ds. współpracy Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska.
Laboratoria Centrum Ekoinnowacji umożliwią uczonym pracę w obszarach:
- czyste technologie wodne – m.in. optymalizacja procesów technologicznych w oczyszczalniach ścieków, oczyszczanie hydrofitowe, przepływ wody i migracja zanieczyszczeń w rzekach, kanałach i instalacjach przemysłowych, badania modelowe obiektów hydrotechnicznych, usuwanie zanieczyszczeń nowej generacji,
- zrównoważony transport – m.in. inteligentne systemy transportu, dynamiczne modele podróży, diagnostyka infrastruktury w transporcie szynowym i kołowym, nawierzchnie długowieczne, badania środowiskowe w transporcie tzn. hałas i drgania,
- gospodarka o obiegu zamkniętym – m.in. opracowywanie technologii ponownego wykorzystania surowców, np. beton i asfalty z wykorzystaniem materiałów pochodzących z recyklingu, z dodatkami organicznymi, beton i asfalt o niskiej emisji CO2, odzyskiwanie energii z odpadów,
- adaptacja do zmian klimatycznych – m.in. pomiar emisji gazów cieplarnianych z procesów oczyszczania ścieków wraz z obliczaniem śladu węglowego, technologie oparte na naturze w ochronie wód i adaptacji miast do zmian klimatu, opracowywanie nowych materiałów budowlanych, w tym nawierzchni odpornych na ekstremalne temperatury, jak i stabilnych podłoży gruntowych.
Zielone technologie w ekologicznym budynku
Z Centrum Ekoinnowacji korzystać będą zarówno naukowcy i badacze, jak i studenci. Budynek liczy niemal 13 tys. m2 powierzchni. Znajdziemy tu 18 laboratoriów badawczych i komputerowych, 20 sal dydaktycznych czy audytorium. Jest też komfortowa przestrzeń dla studentów, w której będą mogli odpocząć pomiędzy zajęciami.
– O tym, że Centrum Ekoinnowacji jest „zielone”, świadczy jednak nie tylko jego naukowe przeznaczenie. Sam budynek wykorzystuje szereg proekologicznych technologii i rozwiązań, dzięki czemu jego użytkowanie będzie przyjazne dla środowiska. Centrum wyposażono w nowoczesne ogniwa fotowoltaiczne, zielony dach oraz pompy ciepła, które obsługują go przy współpracy z tradycyjnymi źródłami energii. W obiekcie funkcjonują instalacje odzysku wody szarej. Zamontowano także układy inteligentnego sterowania instalacjami – komentował Mariusz Miler, kanclerz Politechniki Gdańskiej.
Obiekt zaprojektowało biuro architektoniczne Fort, a głównym projektantem budynku jest prof. Antoni Taraszkiewicz. Realizację inwestycji przeprowadziła Grupa NDI. Łączny koszt przedsięwzięcia to ok. 170 mln zł pozyskanych z dotacji ministerialnych, funduszy unijnych i środków własnych uczelni.
Źródło: Politechnika Gdańska
Czytaj także: Międzywydziałowe Laboratorium Transmisyjnej Mikroskopii Elektronowej rozpoczęło badania