Wyszukaj w serwisie

Pierwsze w Polsce niezależne laboratorium wodorowe dla branży automotive

lab-wodorowe
fot. iStock

Najwyższa jakość wodoru ma kluczowe znaczenie dla trwałości i wydajności ogniw paliwowych. Eksperci Łukasiewicz – IChP w nowo otwartym laboratorium sprawdzą wszystkie właściwości wodoru i zoptymalizują proces jego produkcji.

Paliwo wodorowe, emitujące tylko ciepło i wodę, a więc obecnie będące najbardziej ekologicznym źródłem energii, narażone jest na liczne zanieczyszczenia. Konieczna jest zatem nie tylko ich identyfikacja i eliminacja, ale również optymalizacja całego procesu produkcyjnego. Tym właśnie będziemy się zajmować w naszym laboratoriumtłumaczy dr inż. Antoni Migdał, lider Grupy Badawczej Technologii Chemicznej Łukasiewicz – Instytut Chemii Przemysłowej.

Dzięki wysokospecjalistycznej aparaturze i eksperckiej wiedzy badacze Łukasiewicz – IChP są w stanie zidentyfikować nawet mikroskopijne zanieczyszczenia dwutlenkiem węgla, amoniakiem czy związkami chloru i siarki, które są bardzo trudne do wykrycia i oznaczenia. Jest to o tyle istotne, że wykorzystanie wodoru jako paliwa alternatywnego w transporcie jest obwarowane niezwykle wymagającymi normami jakościowymi.

Trwają prace nad poszerzeniem dostępnych metod badawczych i ich walidacją. Zestaw chromatografów gazowych i chromatograf jonowy oraz aparat optyczny CRDS do oznaczania wody w wodorze pracują pod rygorem najwyższych standardów jakości. W najbliższym czasie laboratorium podda się skomplikowanemu procesowi akredytacji.

Laboratorium wodorowe powstało w ramach Centrum Kompetencji Łukasiewicza „Technologie wodorowe” ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Więcej na jego temat dowiecie się z poniższego filmu.

Źródło: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Chemii Przemysłowej

Czytaj także: Polscy i czescy badacze wspólnie walczą z emisją dwutlenku węgla

Poznaj nasze serwisy