Wyszukaj w serwisie

Polscy i czescy badacze wspólnie walczą z emisją dwutlenku węgla

lab-dwutlenku-węgla
fot. Aurelia Kołodziej/ZUT/FB

W 2019 r., podczas międzynarodowej konferencji, doszło do spotkania, które zainicjowało intensywną współpracę naukową pomiędzy Polską a Czechami. Prof. Antoni W. Morawski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz prof. Kamila Kočí z Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie rozpoczęli wówczas działania badawcze, a ich wspólny cel stał się jasny: znaleźć nową metodę redukcji dwutlenku węgla, kluczowego problemu naszych czasów. W czerwcu tego roku polsko-czeskiemu zespołowi naukowców udało się uzyskać patent RP na innowacyjną metodę fotokatalitycznej redukcji CO2.

Wynalazek dotyczy sposobu fotokatalitycznej redukcji dwutlenku węgla z wykorzystaniem specjalnie przygotowanego fotokatalizatora, czyli substancji, która przyspiesza reakcje chemiczne pod wpływem światła. Podstawą fotokatalizatora jest ditlenek tytanu, który poddano modyfikacji zredukowanym tlenkiem grafenu. Materiały te dostarczane były przez Grupę Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. oraz Nanomaterials LS.

Proces redukcji CO2 zachodzi w roztworze alkalicznym, czyli wodzie z dodatkiem wodorotlenku sodu, nasyconej CO2. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest efektywne zmniejszanie emisji CO2, co ma kluczowe znaczenie w walce ze zmianami klimatycznymi. Polsko-czeski zespół badaczy pracuje nad redukcją CO2 z wykorzystaniem fotokatalizatorów na bazie ditlenku tytanu już od czterech lat. Współpraca rozwija się na wielu płaszczyznach. W 2021 r. dr inż. Agnieszka Wanag z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT odbyła kilkumiesięczny staż w Ostrawie, prowadząc badania w Institute of Environmental Technology pod kierunkiem prof. Kočí. Z kolei w 2022 r. doktorant prof. Kočí, Rudolf Ricka, odwiedził szczecińską uczelnię, aby kontynuować prace nad przygotowaniem fotokatalizatorów do swojej pracy doktorskiej. Rezultaty tych działań widać w licznych publikacjach w renomowanych czasopismach naukowych, takich jak „Journal of CO2 Utilization” i „Catalysis Today”.

Obecnie zespoły przygotowują się do złożenia wspólnego projektu badawczego w ramach konkursu Narodowego Centrum Nauki OPUS 28+LAP/Weave. Z ramienia Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie projekt miałby być kierowany przez dr hab. inż. Ewelinę Kusiak-Nejman, prof. ZUT, natomiast po stronie czeskiej przez prof. Kamilę Kočí.

Źródło: Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie/Aurelia Kołodziej

Czytaj także: Naukowcy poznali lepiej receptory zimna

Relacje

Poznaj nasze serwisy