Bakteriofagi i terapia fagowa
fot. Istock
Dzięki przeprowadzonym badaniom odkryto, że wiele toksyn wytwarzanych przez drobnoustroje patogenne może być wbudowanych i kodowanych w genomach fagowych. Ze względu na wiele zalet przeważających za jej użytecznością, terapia fagowa stanowi idealną alternatywę dla standardowych metod leczenia, w przypadku, kiedy te zawodzą lub nie są wystarczające.
TITLE: Bacteriophages and phagotherapy
STRESZCZENIE: Bakteriofagi są wirusami pasożytującymi na komórkach bakteryjnych. Uznawane są za najliczniejsze i najbardziej zróżnicowane jednostki biologiczne na Ziemi. W przyrodzie pełnią istotną rolę, polegającą na kształtowaniu struktury i liczebności bakterii. Klasyfikacja taksonomiczna bakteriofagów opiera się na wprowadzonych przez ICTV zasadach: rodzaju kwasu nukleinowego, struktury genomu wirusa, obecności osłonki lipoproteinowej oraz budowy cząstek fagowych. Wśród bakteriofagów wyróżnia się dwa cykle umożliwiające ich replikację: cykl lityczny oraz lizogeniczny. Największym współczesnym problemem świata medycyny jest narastające w ciągu ostatnich lat zjawisko antybiotykooporności bakterii. Alternatywnym rozwiązaniem tego problemu wydaje się być stosowanie kuracji fagowej. Wskazania do terapii fagowej obejmują między innymi: zakażenia bakteryjne skóry lub tkanki podskórnej, lub kości i szpiku.
SŁOWA KLUCZOWE: bakteriofagi, repl...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją
Subskrypcja laboratorium360 to gwarancja wielu korzyści:
- merytoryczne publikacje z zakresu organizacji i funkcjonowania laboratoriów, posegregowane w 10 przejrzystych kategorii tematycznych
- strefa wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży
- wydania 'Laboratorium - Przeglądu Ogólnopolskiego' w wersji online
- porównywarka produktów, dzięki której dobierzesz najlepsze wyposażenie dla Twojej placówki
- wywiady z uznanymi praktykami i ekspertami
- kalendarium najważniejszych wydarzeń w branży