Selvita nowym partnerem Politechniki Krakowskiej

Politechnika Krakowska i Selvita zacieśniają współpracę, otwierając przed studentami i naukowcami nowe możliwości rozwoju. Wspólne projekty badawcze, specjalistyczne wykłady, warsztaty i staże – m.in. to przewiduje umowa o kooperacji między uczelnią a europejskim liderem w sektorze biotechnologii. Sygnowali ją rektor prof. Andrzej Szarata i dr inż. Mirosława Zydroń, Chief Operating Officer Selvita S.A.
Selvita jest jedną z największych firm typu CRO (ang. Contract Research Organization) w Europie. Jej usługi obejmują prowadzenie badań w obszarach odkrywania i rozwoju leków na każdym etapie procesu ich opracowywania – od wczesnej fazy odkrycia aż po etap badań klinicznych.
– Cieszymy się z połączenia sił z tak innowacyjnym partnerem jak Selvita. Chemia leków to ważny obszar badań dla naszych zespołów naukowych. Dzięki naszej współpracy studenci i naukowcy Politechniki Krakowskiej mają szansę uczestniczyć w przełomowych projektach badawczych przy wykorzystaniu nowoczesnej infrastruktury i doświadczenia jednego z liderów europejskiej biotechnologii. Wspólnie możemy tworzyć innowacje z realnym zastosowaniem w przemyśle farmaceutycznym i chemicznym. Połączymy też edukację akademicką z praktyką na najwyższym poziomie. To da naszym studentom kompetencje kluczowe dla ich przyszłej kariery – przekonuje rektor PK prof. Andrzej Szarata.
Współpraca dla nowych technologii, nauki i nowoczesnej dydaktyki
Na podstawie nowej umowy studenci i badacze Politechniki Krakowskiej będą mogli realizować prace inżynierskie, magisterskie, doktoraty wdrożeniowe oraz badania naukowe wspólnie z pracownikami Selvity przy wsparciu ich unikatowych kompetencji oraz wykorzystaniu nowoczesnego zaplecza laboratoryjnego firmy. Tematy prac będą wskazywane wspólnie przez PK i Selvitę.
Firma włączy się też w proces dydaktyczny, m.in. oferując wykłady dla studentów III semestru studiów magisterskich na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej w ramach przedmiotu „Technologia jako nośnik biznesu”. Specjaliści Selvity podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, prezentując nowoczesne technologie stosowane w przemyśle biotechnologicznym, a także wprowadzając studentów w świat innowacyjnych rozwiązań stosowanych w badaniach nad lekami i nowoczesną chemią. W układaniu programu nauczania, dostosowanego do wymogów branży, pomoże m.in. dr inż. Maciej Pudełko, dyrektor Działu Chemii w Selvicie, który dołączył do Rady Programowej kierunku technologia chemiczna na WIiTCh. Studenci będą mogli też odbywać wycieczki naukowe do laboratoriów Selvity, by poznawać środowisko pracy w dynamicznie rozwijającej się firmie biotechnologicznej.
– Selvita od lat aktywnie angażuje się w rozwój przyszłych specjalistów sektora biotechnologicznego i farmaceutycznego. Z pasją uczestniczymy w procesach kształcenia, dzieląc się wiedzą i praktycznym doświadczeniem. Wspólne inicjatywy, takie jak Chemistry Academy, doktoraty wdrożeniowe czy wizyty studyjne, pozwalają studentom zdobyć kluczowe umiejętności i lepiej przygotować się do wyzwań rynku pracy – zaznacza dr inż. Mirosława Zydroń, MBA, Management Board Member, Chief Operating Officer Selvita S.A.
Jak dodaje, partnerstwo między Politechniką a Selvitą to wielka inwestycja obu podmiotów w przyszłość branży biotechnologicznej oraz rozwój obszaru STEM (nauka, technologia, inżynieria, matematyka). Przedstawiciele Selvity liczą, że współpraca z Politechniką będzie też ważnym krokiem w budowaniu trwałych relacji na linii nauka – biznes, które zaowocują nowymi perspektywami rozwoju dla obu stron.
Akademia chemii i rzeczywiste eksperymenty laboratoryjne
W ramach współpracy Selvita przeprowadzi na Politechnice Dni Otwarte Analityki, podczas których studenci będą mieli okazję zapoznać się z metodami analitycznymi stosowanymi w badaniach farmaceutycznych. W planach są również specjalistyczne wykłady, warsztaty, seminaria oraz szeroka współpraca z uczelnianymi kołami naukowymi, zwłaszcza Kołem Naukowym Fotochemii (bada m.in. fotochemię LED i elektrochemię organiczną) oraz Kołem Naukowym Chemii i Technologii Leków (prowadzi badania np. nad nowoczesnymi chimerycznymi cząsteczkami PROTACs).
– Jednym z kluczowych elementów współpracy jest program Chemistry Academy, stworzony przez Selvitę z myślą o studentach zainteresowanych chemią organiczną. Uczestnicy akademii biorą udział w praktycznych warsztatach laboratoryjnych, podczas których uczą się przeprowadzać kluczowe reakcje organiczne, takie jak podstawienia nukleofilowe i elektrofilowe, chemia organometaliczna oraz reakcje addycji i eliminacji. Akademia to także szansa na realizację własnych pomysłów w ramach projektu „Dream Reaction”, który pozwala studentom przekształcić swoje innowacyjne idee w rzeczywiste eksperymenty laboratoryjne – opowiada dr hab. inż. Magdalena Malinowska, prof. PK, pełnomocnik dziekana Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK ds. studenckich kół naukowych.
Ukończenie Chemistry Academy potwierdza prestiżowy certyfikat, a najlepsi uczestnicy programu otrzymują zaproszenia na letnie staże w firmie Selvita.
Liderzy dynamicznie zmieniającej się branży
Selvita stale rozwija swoją pozycję na rynku biotechnologii. Stworzyła dotąd międzynarodowy zespół składający się z ponad 900 ekspertów branży, by prowadzić działalność na skalę międzynarodową. Ma laboratoria w Krakowie, Poznaniu i Zagrzebiu, a biura sprzedażowe w największych ośrodkach biotechnologicznych na świecie – w rejonie Bostonu i San Francisco w Stanach Zjednoczonych oraz w Cambridge w Wielkiej Brytanii. Współpraca z Politechniką może być dla absolwentów uczelni dobrym pomostem do przyszłej kariery zawodowej w jednej z wiodących firm badawczo-rozwojowych w Europie.
– Nasze partnerstwo to wspólne projekty badawcze, ale przede wszystkim szansa dla naszych studentów na zdobycie wiedzy, doświadczenia i rozpoczęcie kariery zawodowej w dynamicznie rozwijającej się branży. Cieszymy się, że nauka i biznes mogą się wzajemnie inspirować, a dzięki tak ścisłej współpracy naszej uczelni i wydziału z Selvitą nasi absolwenci będą mieli dostęp do unikatowych ścieżek rozwoju zawodowego – mówi dr hab. inż. Piotr Michorczyk, prof. PK, dziekan Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK.
Źródło: Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
Czytaj także: Badacze PK prowadzą monitoring zawartości dioksyn w powietrzu