Politechnika Białostocka otworzyła nowe Laboratorium Metrologii

29 kwietnia Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej oficjalnie otworzył nowe Laboratorium Metrologii. Posłuży ono pogłębianiu wiedzy studentów o technikach pomiarowych i ich zastosowaniu w szeroko pojętej elektrotechnice i elektronice.
Laboratorium Metrologii jest w całości przeznaczone do prowadzenia zajęć w ramach kierunków studiów oferowanych na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej. Będą się tu odbywać m.in. zajęcia z zakresu fizyki w elektrotechnice i elektronice oraz metrologii.
– Zagadnienia z zakresu metrologii, zasady poprawnego wykonywania pomiarów są bardzo ważne w pracy inżyniera. Laboratorium odegra kluczową rolę w pogłębianiu wiedzy studentów na temat technik pomiarowych i ich zastosowań w szeroko pojętej elektrotechnice i elektronice – podkreśla dr hab. inż. Wojciech Walendziuk, prof. PB, kierownik Katedry Elektrotechniki, Energoelektroniki i Elektroenergetyki na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej.
Oprócz tradycyjnych urządzeń pomiarowych nauczyciele akademiccy proponują swoim studentom nowoczesne środki dydaktyczne.
– Będziemy wprowadzali innowacyjne techniki uczenia za pomocą wirtualnych narzędzi pomiarowych, czyli będziemy tworzyli w środowisku graficznym, np. woltomierz, oscyloskop czy amperomierz. I za pośrednictwem tego typu wirtualnych narzędzi będziemy też dokonywali pomiarów. To będą realne pomiary wykonywane za pomocą instrumentów stworzonych przez studentów – wyjaśnia prof. Walendziuk.
Już w tym semestrze w Laboratorium Metrologii prowadzone są regularne zajęcia.
– Chodzi o to, żeby studenci pierwszego i drugiego semestru nie bali się sprawdzać i poznawać nowych rzeczy, a nawet popełniać błędów. W tym laboratorium również przewidziano takie efekty i chcę podkreślić, że pod tym względem jest to laboratorium zdecydowanie nastawione na młodych adeptów elektryki, zagadnień metrologicznych – zdradza dr hab. inż. Bogusław Butryło, prof. PB, dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.
Znajdująca się w laboratorium zaawansowana aparatura kontrolno-pomiarowa, m.in. cyfrowe multimetry, oscyloskopy, generatory sygnałów itp. oraz zintegrowane z nimi na każdym stanowisku komputery pozwolą na efektywne wykonywanie eksperymentów.
Prowadzone są tu zajęcia z metrologii oraz wybranych zagadnień związanych z fizyką w dziedzinie elektrotechniki i elektroniki, ale studenci będą się także kształcili w zakresie technik pomiarowych wielkości elektrycznych, operowania różnymi urządzeniami pomiarowymi oraz zapoznają się z metodami szacowania niepewności wyniku pomiaru.
Źródło: Politechnika Białostocka/jd
Czytaj także: Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej PRz z akredytacją