Wyszukaj w serwisie

Nowatorska metoda syntezy cynowych perowskitów

lab-perowskitów
fot. PWr/FB

Zespół naukowców z W11 PWr zaproponował innowacyjne podejście do wytwarzania perowskitów na bazie cyny. Kluczowym elementem tego rozwiązania jest nowa metoda syntezy jodku cyny(II). Wyniki swoich prac opublikowali w czasopiśmie „ACS Energy Letters”.

Autorami tych unikalnych badań są trzej badacze z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej: Wiktor Żuraw, prof. Robert Kudrawiec oraz dr inż. Łukasz Przypis, a także dr Dominik Kubicki z Uniwersytetu w Birmingham. Wspólnie opisali oni wyniki swoich prac w artykule „Carboxylic Acid-Assisted Synthesis of Tin(II) Iodide: Key for Stable Large-Area Lead-Free Perovskite Solar Cells” („Synteza jodku cyny(II) wspomagana kwasem karboksylowym: klucz do stabilnych bezołowiowych perowskitowych ogniw słonecznych”), który opublikowano w „ACS Energy Letters”.

Nowe spojrzenie na bezołowiowe perowskity

Chociaż perowskitowe ogniwa słoneczne są stosunkowo młodą technologią, to już wiadomo, że posiadają ogromny potencjał rozwojowy. Dlatego intensywne prace wielu zespołów badawczych z całego świata stawiają te ogniwa na wczesnym etapie gotowości do komercjalizacji. Przewiduje się, że w najbliższych latach perowskity mogą zająć istotne miejsce na rynku fotowoltaicznym, stanowiąc alternatywę dla konwencjonalnych technologii krzemowych. Zanim to jednak nastąpi, musi zostać rozwiązanych kilka kluczowych problemów.

Jednym z nich są toksyczne właściwości związków ołowiu, który jest powszechnie stosowany w obecnych perowskitachmówi dr inż. Łukasz Przypis z W11 PWr. – Obiecującą alternatywą są perowskity oparte na cynie, które otwierają nowe możliwości zastosowańzdradza.

Jednak naukowiec dodaje też, że największym wyzwaniem cynowych perowskitów jest ich niestabilność, wynikająca z szybkiego utleniania jonów Sn²⁺ do Sn⁴⁺. Dlatego badacze z PWr, wspólnie z dr. Dominikiem Kubickim z Uniwersytetu w Birmingham, sprawdzają, co można w tej kwestii zrobić.

Kluczowym składnikiem perowskitów na bazie cyny jest jodek cyny(II), który ze względu na swoją chemiczną naturę, nawet w komercyjnej formie, zawiera zanieczyszczenia cyną na IV stopniu utlenieniawyjaśnia dr inż. Łukasz Przypis.

To właśnie w tym należy upatrywać przyczyny wielu problemów związanych z cynowymi perowskitami.

Dlatego postanowiliśmy rzucić nowe światło na ten problem, opracowując własną metodę syntezy jodku cyny(II). Jest ona nowatorskim połączeniem kilku rozwiązań z chemii cynydodaje dr Przypis.

Rozwiązanie szybkie niczym wyścigówka

To jednak nie koniec zalet tej metody. Pozwala ona także na znacznie szybszą i prostszą syntezę, umożliwiając wytwarzanie jodku cyny już w docelowym układzie rozpuszczalników, z którego będzie wytwarzany perowskit.

To rozwiązanie jest szybkie niczym wyścigówka, jeśli miałbym ją opisać w porównaniu do klasycznej metody syntezytłumaczy dr Przypis.

Nowy sposób syntezy, wspomaganej nanocząstkami cyny modyfikowanymi kwasami karboksylowymi (CAAS – Carboxylic Acid-Assisted Synthesis), pozwala jednocześnie stabilizować i zwiększać czystość jodku cyny(II).

Nasze tusze perowskitowe wykazują znacznie większą odporność na utlenianie. Brak obecności szkodliwych jonów Sn⁴⁺ w naniesionych warstwach perowskitu prowadzi do istotnej poprawy wydajności i stabilności wytworzonych ogniw słonecznychopowiada Wiktor Żuraw z W11 PWr.

Pierwszy na świecie

Młodzi badacze z W11 mają na swoim koncie jeszcze jedno ważne osiągniecie. Chodzi o wytworzenie pierwszego na świecie całkowicie bezołowiowego perowskitowego modułu słonecznego. Cały proces, który przeprowadzili wspólnie z naukowcami z Hiszpanii, opisali w pracy „Large-Area, Flexible, Lead-Free Sn-Perovskite Solar Modules” („Wielkopowierzchniowe, elastyczne, bezołowiowe perowskitowe moduły słoneczne”). Pracę opublikowano w październiku 2023 r. w „ACS Energy Letters”.

Perowskity na bazie cyny, oprócz problemów z utlenianiem, mają całkowicie inną kinetykę krystalizacji w porównaniu do perowskitów ołowiowychmówi Wiktor Żuraw, pierwszy autor pracy.

Stąd dla polskich i hiszpańskich badaczy dużym wyzwaniem było uzyskanie jednorodnej warstwy na dużej powierzchni.

Udało się ją uzyskać dzięki połączeniu quasi-dwuwymiarowej kompozycji perowskitu z odpowiednimi dodatkamiwyjaśnia Wiktor Żuraw.

Obie prace są ze sobą ściśle powiązane i otwierają nowe kierunki rozwoju w badaniach nad perowskitami na bazie cyny. Materiały te charakteryzują się interesującymi właściwościami optoelektronicznymi, co umożliwia ich zastosowanie, np. w perowskitowych tandemowych ogniwach słonecznych czy laserach.

Badania do publikacji powstały w ścisłej współpracy naukowców z Katedry Inżynierii Materiałów Półprzewodnikowych W11, Saule Research Institute oraz Saule Technologies.

Źródło: Politechnika Wrocławska

Czytaj także: Polscy i czescy badacze wspólnie walczą z emisją dwutlenku węgla

Relacje

Poznaj nasze serwisy