Dysponujemy coraz doskonalszymi narzędziami pomiarowymi
Rozmowa z prof. dr hab. Beatą Godlewską-Żyłkiewicz, Kierownikiem Zakładu Chemii Analitycznej oraz Katedry Chemii Analitycznej i Nieorganicznej UwB, wiceprzewodniczącą Komitetu Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk, członkiem Komisji Nauk Chemicznych i Fizycznych Oddziału PAN w Olsztynie i Białymstoku, trenerem polskiego zespołu TrainMic (Training in Metrology in Chemistry) działającego przy Europejskim Instytucie Miar IRMM (Institute for Reference Materials and Measurements, Geel, Belgia).
Małgorzata Ullmann: Czy w ciągu ostatnich lat można zaobserwować znaczny postęp technologiczny w dziedzinie spektrometrii? W jakich obszarach jest on najbardziej widoczny?
Beata Godlewska-Żyłkiewicz: Z mojego punktu widzenia największym postępem w obszarze aparaturowym w ciągu ostatnich 20 lat było skonstruowanie i wprowadzenie na rynek wysokorozdzielczego spektrometru absorpcji atomowej z ciągłym źródłem promieniowania (HR CS AAS). Technika ta rozwinięta została przez grupę profesora Beckera-Rossa z ISAS w Berlinie, a pionierskie prace dotyczące jej wykorzystania zostały opublikowane w latach 2006-2009. Ze względu na specyficzną konstrukcję elektrod oraz wysokie ciśnienie gazu spektralne źródło promieniowania, czyli lampa ksenonowa, pracuje w trybie tzw. gorącej plamki (ang. hot spot mode), co prowadzi do wzrostu intensywności promieniowania, zwłaszcza w zakresie UV, a w efekcie do wzrostu...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników
Dzięki rejestracji zyskasz dostęp do:
- wybranych artykułów merytorycznych związanych z praktycznymi aspektami funkcjonowania laboratoriów
- bieżących informacji na temat nowości w branży laboratoryjnej
- wydań 'Laboratorium - Przeglądu Ogólnopolskiego' w wersji online
- wywiadów z przedstawicielami świata nauki i biznesu
- informacji o tym, jak funkcjonują referencyjne placówki badawczo-rozwojowe
- kalendarium najważniejszych wydarzeń w branży