Wyszukaj w serwisie

„Biochromatografia”: pigułka wiedzy o bioanalizach chromatograficznych

lab-biochromatografia

Nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się „Biochromatografia”. Publikacja omawia wykorzystanie chromatografii do analiz w zakresie nauk omicznych. Jej autorami są Joanna Kałużna-Czaplińska, Zygfryd Witkiewicz, Waldemar Wardencki oraz Irena Malinowska.

„Biochromatografia” omawia wykorzystanie chromatografii do takich właśnie analiz w zakresie nauk omicznych, szczególnie w metabolomice, proteomice i lipidomice. Opisano w niej techniki chromatograficzne przydatne do badania różnych rodzajów materiału biologicznego. Scharakteryzowano mechanizmy rozdzielania w poszczególnych technikach oraz nowoczesne rozwiązania aparatów stosowanych w bioanalizach. Znaczną uwagę poświęcono aparaturze chromatograficznej, szczególnie do chromatografii cieczowej z uwzględnieniem nowoczesnych kolumn chromatograficznych. Ważny jest opis połączenia chromatografów ze spektrometrami mas i ruchliwości jonów, które w takich konfiguracjach umożliwiają wykonywanie bardzo skomplikowanych analiz, nawet składników pojedynczych komórek. Dużo uwagi poświęcono przygotowaniu próbek, które w przypadku analizy biomateriałów wymaga szczególnej staranności i stosowania szczególnych procedur. Publikacja zawiera także opis roli chromatografii w badaniu biodostępności substancji biologicznie aktywnych i ich aktywności, np. ich aktywności antyoksydacyjnej, oddziaływań z receptorami komórkowymi i inhibicji enzymów.

„Biochromatografia” przeznaczona jest dla studentów kierunków studiów, w których programach zawarte są zagadnienia związane z chromatograficzną analizą substancji biologicznie aktywnych. To np. biologia, biochemia, biotechnologia, farmacja, biomedycyna i przetwórstwo żywności. Książka będzie również pomocna pracownikom wyższych uczelni oraz pracującym w różnego rodzaju laboratoriach, w których wykonuje się analizy biochromatograficzne.

Nie byłoby współczesnej chemii analitycznej bez różnych metod i technik separacyjnych, w tym chromatografii. Jako osoba wychowana na podręcznikach do chromatografii gazowej i cieczowej prof. Zygfryda Witkiewicza i jego współpracowników, mam zaszczyt polecić Państwu kolejną ważną książkę. Tym razem jest to „Biochromatografia” autorstwa profesorów: Zygfryda Witkiewicza, Joanny Kałużnej-Czaplińskiej, Waldemara Wardenckiego i Ireny Malinowskiej. Zawarto w niej opis rodzajów i technik chromatograficznych oraz ich zastosowania w analizach substancji biologicznie aktywnych. Biochromatografia znajduje zastosowania przede wszystkim w badaniach biochemicznych, farmaceutycznych, medycznych, żywności czy kryminalistyce i badaniach dopingowych w sporciemówi Rajmund Michalski, redaktor naczelny czasopisma „Laboratorium – Przegląd Ogólnopolski”.

Książka dostępna jest na stronie wydawnictwa. Zapoznacie się tu również z jej spisem treści i przeczytacie wybrane fragmenty.

Czytaj także: Oznaczanie węglowodanów w produktach spożywczych techniką chromatografii jonowej

Poznaj nasze serwisy