W Poznaniu otwarto najnowocześniejsze laboratorium kryminalistyczne w Polsce
21 października oficjalnie otwarto nowe laboratorium kryminalistyczne KWP w Poznaniu. Budowa obiektu trwała niemal 2 lata i kosztowała ponad 100 mln zł.
Laboratorium kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu od lat 50. ubiegłego wieku pomaga w rozwiązywaniu rozmaitych spraw. To kradzieże, rozboje, a także zabójstwa czy przestępstwa seksualne. Teraz będzie to robić w nowoczesnym 6-kondygnacyjnym budynku o powierzchni użytkowej prawie 7 tys. m² wraz z parkingiem podziemnym, infrastrukturą towarzyszącą oraz specjalistycznym wyposażeniem.
W nowym obiekcie rozmieszczono specjalistyczne pracownie z zastosowaniem funkcjonalnych ciągów badawczych. Pomieszczenia te są wyposażone w wysoce wyspecjalizowaną aparaturę. Jest ona przeznaczona np. do badań genetycznych, substancji psychoaktywnych, psychotropowych i prekursorów oraz pobierania balistycznego materiału porównawczego. Umożliwia to policjantom oraz pracownikom laboratorium zwiększenie możliwości badawczych i powtarzalności wyników, zapewniając oszczędność czasu, dzięki stopniowej automatyzacji procesów. Laboratorium dysponuje m.in. chromatografami gazowymi z pełnym wyposażeniem oraz jedynym w Polsce separatorem komórek. Pozwala on z wyjątkową dokładnością wyodrębniać DNA z mieszaniny genów.
W laboratorium pracuje ponad 70 osób. Jak informują policjanci, w 2023 r. wykonano tu niemal 1,8 tys. ekspertyz (w których przebadano 7 tys. próbek narkotyków), 1 tys. sprawozdań (1,5 tys. próbek) z badań krwi na zawartość alkoholu, 1,4 tys. opinii (11 tys. próbek) DNA, a także 600 opinii mechanoskopijnych, dotyczących 4,5 tys. pojazdów i ich elementów. Laboratorium realizuje badania z zakresu 13 dziedzin kryminalistyki w 6 sekcjach: biologii i genetyki, chemii, daktyloskopii i traseologii, mechanoskopii i balistyki, antroposkopii i informatyki śledczej, badań dokumentów i fonoskopii.
Budowa nowego obiektu trwała 23 miesiące i kosztowała ok. 114 mln zł.
Źródło: Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, TVN 24
Czytaj także: Zastosowanie ICP-MS w jądrowej analizie kryminalistycznej