Przyznano Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2024
Dr hab. Sebastian Glatt, prof. Janusz Lewiński, prof. Krzysztof Sacha, a także prof. Marcin Wodziński. Oto tegoroczni laureaci Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, uznawanej za najważniejsze wyróżnienie naukowe w naszym kraju.
„Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej otrzymują wybitni uczeni za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe, które przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy poznawcze, wnoszą wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju oraz zapewniają Polsce znaczące miejsce w podejmowaniu najbardziej ambitnych wyzwań współczesnego świata. Przedmiotem Nagrody mogą być ściśle zdefiniowane i potwierdzone osiągnięcia naukowe, które w ostatnim okresie otworzyły nowe perspektywy badawcze” czytamy na stronie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wysokość nagrody wynosi 250 tys. zł.
Dr hab. Sebastian Glatt z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymał Nagrodę w obszarze nauk o życiu i o Ziemi za ustalenie struktury i funkcji kompleksu Elongator wpływającego na poprawność biosyntezy białka. Prof. dr hab. inż. Janusz Lewiński z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej i Instytutu Chemii Fizycznej PAN otrzymał Nagrodę w obszarze nauk chemicznych i o materiałach za opracowanie mechanochemicznych metod syntezy perowskitów poprawiających ich właściwości fotowoltaiczne. Prof. dr hab. Krzysztof Sacha z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymał Nagrodę w obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich za sformułowanie teorii kryształów czasowych. Natomiast prof. dr hab. Marcin Wodziński z Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego otrzymał Nagrodę w obszarze nauk humanistycznych i społecznych za nowatorskie studia nad chasydyzmem, wyjaśniające rolę kultury, polityki i geografii w kształtowaniu tożsamości religijnych i relacji międzyetnicznych.
Nagrodę przyznano po raz 33. Uroczysta gala już niebawem
Nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej to nagroda indywidualna. Laureaci są wybierani z grona kandydatów zgłaszanych przez wybitnych przedstawicieli środowiska naukowego, zaproszonych imiennie przez Radę i Zarząd FNP. Nagrodę przyznaje Rada Fundacji w drodze konkursu. Dokonuje wyboru laureatów na podstawie opinii niezależnych ekspertów i recenzentów – przede wszystkim z zagranicy – oceniających dorobek kandydatów.
W obecnej kadencji w skład Rady wchodzą:
- prof. dr hab. Grażyna Jurkowlaniec (Uniwersytet Warszawski) – przewodnicząca Rady,
- prof. dr hab. Jacek Jemielity (Uniwersytet Warszawski) – wiceprzewodniczący Rady,
- prof. dr hab. Piotr Garstecki (Instytut Chemii Fizycznej PAN w Warszawie),
- prof. dr hab. n. med. Jacek Jassem (Gdański Uniwersytet Medyczny),
- prof. dr hab. Tomasz Łuczak (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu),
- prof. dr hab. Paweł Ostaszewski (Uniwersytet SWPS),
- prof. dr hab. Zofia Szweykowska-Kulińska (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu).
Warto dodać, że Nagrody FNP są przyznawane od 1992 r. W tym roku stało się to już po raz 33. Grono laureatów, łącznie z tegorocznymi zdobywcami Nagrody, liczy już 121 osób. Uroczystość wręczenia Nagród odbędzie się 4 grudnia, będzie także transmitowana on line. Natomiast tutaj przeczytacie więcej o samym wyróżnieniu.
Źródło: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
Czytaj także: Wręczono Nagrody NCN 2024