Pandemia nie zatrzymała akredytacji
fot. arch. L. Olborskiej
Rozmowa z Lucyną Olborską, Dyrektor Polskiego Centrum Akredytacji
Małgorzata Ullmann: Na początku roku rozpoczęła Pani drugą kadencję jako Dyrektor Polskiego Centrum Akredytacji. Jakie są najważniejsze plany i cele, które organizacja zamierza realizować w tym okresie?
Lucyna Olborska: Zacznijmy od tego, że cały czas jesteśmy w okresie pandemii, która zmieniła pracę wszystkich organizacji, również PCA. Oczywiste jest to, że musieliśmy częściowo zweryfikować i dostosować nasze plany do tej szczególnej sytuacji. Jeśli miałabym wskazać najważniejszy cel, który chciałabym osiągnąć i który jest bardzo ważny dla PCA – byłoby to pokazanie istotnej roli akredytacji i przekonanie do sięgnięcia po to narzędzie przede wszystkim regulatorów, jak i wszystkich, którzy decydują o tym, w jakim zakresie akredytacja jest wykorzystywana w gospodarce.
Mamy w tej chwili ponad 100 dokumentów prawa europejskiego, w których akredytacja jest wymieniona jako narzędzie w procesie potwierdzania kompetencji jednostek oceniających zgodność. Zostały przeprowadzone ankiety, które pokazują, jak w poszczególnych krajach wygląda skala wykorzystywania akredytacji – wynika z nich, że w Polsce możemy się jesz...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników
Dzięki rejestracji zyskasz dostęp do:
- wybranych artykułów merytorycznych związanych z praktycznymi aspektami funkcjonowania laboratoriów
- bieżących informacji na temat nowości w branży laboratoryjnej
- wydań 'Laboratorium - Przeglądu Ogólnopolskiego' w wersji online
- wywiadów z przedstawicielami świata nauki i biznesu
- informacji o tym, jak funkcjonują referencyjne placówki badawczo-rozwojowe
- kalendarium najważniejszych wydarzeń w branży