Historia, stan obecny i perspektywy rozwojowe chromatografii jonowej
Jeśli chodzi o literaturę polskojęzyczną na ten temat, to w roku 1998 Dariusz Pogodzki na zlecenie firmy A.G.A. Analytical opublikował materiały dotyczące chromatografii jonowej [17]. W roku 2005 Wydawnictwa Naukowo-Techniczne wydały moją książkę zatytułowaną Chromatografia jonowa. Podstawy i zastosowania [18], której kolejne wydania ukazały się w latach 2015 [19] i 2020 [20]. W roku 2015 ukazała się także książka pod moją redakcją, w której opisano wybrane zastosowania technik łączonych: chromatografia jonowa – spektrometria mas (IC-MS) oraz chromatografia jonowa ze spektrometrią mas ze wzbudzeniem w plazmie indukcyjnie sprzężonej (IC-ICP-MS) w analityce środowiskowej [21]. Od roku 2005 były przeze mnie organizowane międzynarodowe konferencje naukowe poświęcone teorii i praktyce chromatografii jonowej. Od roku 2007 konferencjom tym towarzyszyły wydawane monografie, w których zamieszczane były prace specjalistów z zakresu chromatografii jonowej i metod pokrewnych [22-32].
Od oficjalnej daty jej powstania, tj. roku 1975, metoda ta ewoluowała od prostej metody analiz głównych nieorganicznych anionów (F–, Cl–, NO2–, NO3–, PO43-, SO42-) i kationów (Na+, NH4+, K+, Mn2+, Ca2+) w wodach do metody rozdzielania umożliwiającej w połączeniu z nowoczesnymi detektorami analizowanie śladowych ilości substancji w materiałach o złożonych matrycach. Coraz większe znaczenie znajdują techniki łączone, w których wykorzystuje się chromatografię jonową i techniki pokrewne, szczególnie w zakresie analityki specjacyjnej [33]. Biorąc pod uwagę pochodzenie analizowanych próbek, poza próbkami wód i ścieków czy żywności, powietrza czy próbek farmaceutycznych i klinicznych można wyróżnić próbki pochodzące z różnych gałęzi przemysłu [34]. Chromatografia jonowa i techniki pokrewne ze względu na swoje możliwości znajdują liczne zastosowania w laboratoriach kontrolno-pomiarowych i naukowo-badawczych i tak jak wszystkie inne ulegają ciągłemu doskonaleniu. Najbliższe lata przyniosą zapewne dalsze postępy w zakresie:
- rozwoju technologii nowych, bardziej selektywnych i dedykowanych wypełnień do kolumn chromatograficznych,
- poszukiwania nowych typów specyficznych detektorów,
- miniaturyzacji układów rozdzielania i detekcyjnych,
- dalszego obniżania granic wykrywalności i oznaczalności analitów,
- opracowań nowych metodyk przygotowania próbek,
- automatyzacji i robotyzacji procesu rozdzielania poprzez stosowanie układów wielowymiarowych i technik łączonych.
Szczególną uwagę warto poświęcić przede wszystkim takim zagadnieniom, jak miniaturyzacja oraz kapilarna i wielowymiarowa chromatografia jonowa. Tradycyjne stacjonarne systemy do IC ze względu na ich wymiary i wagę wymagają dużych ilości eluentów i relatywnie dużej ilości energii. W latach 90. XX w. Baram [35] opracował przenośny chromatograf jonowy, ważący około 15 kg, do stosowania w mobilnym laboratorium. Z kolei Boring i wsp. [36] opisali przenośny chromatograf jonowy o masie zaledwie 10 kg, w którym zastosowano kolumny kapilarne i detekcję konduktometryczną. Na początku XXI wieku Kalyakina i Dolgonosov [37] wyprodukowali przenośny IC z detektorem konduktometrycznym o wadze 10 kg, a Kiplagat i wsp. [38] lekki, bo ważący < 2,5 kg, chromatograf jonowy dedykowany do analizy kationów. Innym przykładem jest opisany przez Murraya i wsp. [39] chromatograf jonowy z modułową konstrukcją, która umożliwia jego łatwą modyfikację. Całość ważyła zaledwie 0,6 kg i miała wymiary 25 x 25 cm. Izokratyczne rozdzielanie głównych anionów (F–, Cl–, NO2–, Br– i NO3–) można było uzyskać w czasie poniżej 15 minut, stosując eluent benzoesan sodu przy natężeniu jego przepływu 3 μl/min. Istnieje niewiele publikacji na temat zastosowań chromatografii jonowej w układach scalonych, co związane jest z trudnościami technicznymi takimi jak: kontrola nanoprzepływu i słaba rozdzielczość na typowych fazach stacjonarnych oraz wynikających z nich ciśnienia. Powoduje to, że chromatografia jonowa w wersji mikrochipowej wymaga bardziej rozwiniętych technologii niż np. elektroforeza kapilarna lub elektrochromatografia kapilarna w wersji chipowej. Pierwsza praca na ten temat była opublikowana przez Murrihy’a i wsp. w roku 2001 [40].
W roku 1983 Rokushika i wsp. [41] opisali podstawy teoretyczne kapilarnej chromatografii jonowej. Niestety ze względu na brak w tamtych latach odpowiednich technologii nie została ona skomercjalizowana. Dopiero dzięki późniejszym rozwiązaniom kapilarna chromatografia jonowa jest komercyjnie dostępna od roku 2010. Szczegóły techniczne i zastosowania tej techniki opisali Kuban i Dasgupta [42], a także Yang i wsp. [43]. Średnice cząstek faz stacjonarnych stosowanych w kolumnach analitycznych do chromatografii jonowej wynoszą zazwyczaj od 3 μm do 50 μm. Klasyczne kolumny analityczne mają średnice od 2 mm do 5 mm, a ich długość wynosi od 25 mm do 250 mm. Wprawdzie fazy stacjonarne w nich stosowane są takie same, ale samo zmniejszenie średnicy kolumn kapilarnych, które wynoszą od 0,2 do 0,6 mm, wymusza niższe natężenia przepływu eluentu na poziomie około 10 µL/min i objętości dozowanej próbki około 0,4 µL. Wprowadzenie kapilarnej chromatografii jonowej do praktyki laboratoryjnej przyniosło wiele korzyści. Najważniejsze z nich to: wyższa wydajność laboratoryjna (szybsze uzyskiwanie stabilności systemu); mniejsze wymagania kalibracyjne; możliwa elucja izokratyczna i gradientowa; wyższa czułość oznaczania przy mniejszej objętości próbki; 100-krotny wzrost absolutnej czułości w porównaniu do systemów 4 mm; wielowymiarowa IC x IC (2D IC) – limity detekcji w zakresie ng/L; niższy koszt użytkowania i co szczególnie istotne w kontekście zielonej chemii analitycznej – niższe zużycie eluentu oraz mniej odpadów [44]. Porównanie wybranych parametrów analitycznej i kapilarnej IC podano w tab. 3.

Dalsza miniaturyzacja kolumn chromatograficznych ma „zielony” charakter tylko wtedy, gdy stosowane są pompy mikro- i nanolitrowe. W chromatografii jonowej stosuje się pompy jednotłokowe, pompy z podwójnymi tłokami równoległymi oraz szeregowe pompy dwutłokowe. Można je podzielić na pompy izokratyczne lub gradientowe, z gradientem po stronie niskiego lub wysokiego ciśnienia. W kapilarnej chromatografii jonowej możliwe jest zastosowanie trzech rodzajów mikropomp o wysokiej wydajności, takich jak: pompy strzykawkowe, elektroosmotyczne lub rozszerzalności cieplnej. Niestety są one drogie i mają wiele ograniczeń. Maksymalne ciśnienie, jakie może występować w dostępnych w handlu przyrządów do chromatografii jonowej, jest obecnie ograniczone do 345 barów. To niewiele w przeciwieństwie do HPLC, a w szczególności do UHPLC, w której może ono być znacznie powyżej 1000 bar [45]. Spośród kluczowych elementów systemu kapilarnej chromatografii jonowej najłatwiej zminiaturyzować jest detektor, szczególnie konduktometryczny. Technologia ta została opracowana najpierw na potrzeby elektroforezy kapilarnej, a następnie zaadoptowana w kapilarnej chromatografii jonowej. Bezkontaktowy detektor konduktometryczny C4D wprowadzony w 1998 roku jest wykorzystywany zarówno w elektroforezie kapilarnej, jak i chromatografii jonowej, przede wszystkim ze względu na swoją solidność, minimalne wymagania konserwacyjne i niski koszt [50].
Podsumowanie
Każdego dnia w laboratoriach analitycznych na całym świecie przeprowadza się miliony analiz różnych próbek ciekłych, stałych i gazowych. Zakres tych badań jest szeroki i obejmuje zarówno związki organiczne, jak i nieorganiczne. Do najczęściej oznaczanych analitów nie tylko w wodach i ściekach należą nieorganiczne aniony (m.in.: F–, Cl–, NO2–, NO3–, PO43-, SO42-) oraz kationy (m.in.: Na+, K+, NH4+, Mg2+, Ca2+). Do ich oznaczania stosowane są czasami metody klasyczne, ale dominuje w tym zakresie chromatografia jonowa. Koszt chromatografu jonowego jest porównywalny z kosztami zakupu innych urządzeń podobnej klasy (chromatografy gazowe i cieczowe, aparaty do atomowej spektrometrii absorpcyjnej), które obecnie stanowią standardowe wyposażenie laboratoriów. Chromatograf jonowy użytkowany w prawidłowy sposób przez doświadczonego i świadomego jego zalet i ograniczeń analityka, powinien stanowić bardzo ważny i wydajny element systemu analitycznego zarówno w laboratoriach kontrolno-pomiarowych, jak i naukowo-badawczych. Chromatografia jonowa i techniki pokrewne są obecnie na takim etapie rozwoju technologicznego, że nie należy spodziewać się „rewolucji” w tym zakresie. IC liczy sobie już oficjalnie 50 lat, ale z roku na rok pojawiają się nowsze modele przyrządów oraz poszerza się baza akcesoriów chromatograficznych. Jaka będzie przyszłość chromatografii jonowej? [51] Tego nikt nie wie, a biorąc pod uwagę to, co dzieje się w ostatnich latach w tym zakresie, można spodziewać się dalszego doskonalenia sprzętu oraz podnoszenia jego niezawodności [52].
Piśmiennictwo
- Witkiewicz Z., Kałużna-Czaplińska M., Podstawy chromatografii i technik elektromigracyjnych, WN-T, Warszawa, 2019.
- Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, Księga Wyjścia, s.83, wers 22–25, Wydawnictwo Pallottinum, Warszawa, 1980.
- Thompson H.S., On the Absorber Power of Soil, J. R. Agric. Soc. Engl., 11, (1850), 68-75.
- Folin O., Bell R., The Application of Inorganic Sorbents in Determination of Ammonia in Urea, J. Biol. Chem., 29, (1917), 329-337.
- Small H., Bowman B., Ion Chromatography: A Historical Perspective, Am. Lab., 10, (1998), 1-8.
- Michalski R., Zjawisko supresji w chromatografii jonowej, Laboratorium, 6, (2005), 26–31.
- Small H., Stevens T.S., Bauman W.C., Novel Ion Exchange Chromatographic Method Using Conductometric Detection, Anal. Chem., 47, (1975), 1801-1806.
- Gjerde D.T., Fritz J.S., Schmuckler G., Anion Chromatography with Low-Conductivity Eluents II, J.Chromatogr. A, 187, (1980), 35-45.
- Paull, B. & Michalski, R. (2019). Ion Chromatography Principles and Applications, in: Encyclopedia of Analytical Science, Worsfold, P., Poole, C., Townshend, A., Miró, M. (Eds.). Elsevier Health Sciences, London, pp. 178–189.
- Papadoyannis I.N., Samanidou V.F., Ion-Exclusion Chromatography, [in] Encyclopedia of Chromatography, Ed. J. Cazes, Taylor & Francis, 2007, 872-876.
- Cecchi T., Ion Pairing Chromatography, Critical Reviews in Analytical Chemistry, 38:161–213, 2008.
- Michalski R., Pecyna-Utylska P., Kernert J., Ion Chromatography and Related Techniques in the Carboxylic Acids Analysis, Critical Reviews in Analytical Chemistry, April 15th, 549-564, (2020).
- Michalski R., Pecyna-Utylska P., Kernert J., Analysis of the ammonium ions and biogenic amines content by ion chromatography. Review, Journal of Chromatography A, , 16 August 2021, vol. 1651, (2021), pp. 462319.
- Michalski R., Kończyk J., Determination of carbohydrates by using ion chromatography an related methods, Molecules 2024, 29, 3413, https://doi.org/10.3390/, Received: 23 June 2024, Revised: 15 July 2024.
- Michalski R., Jablonska M., Szopa S., Łyko A., Application of Ion Chromatography with ICP-MS or MS Detection to the Determination of Selected Halides and Metal/Metalloids Species, Critical Reviews in Analytical Chemistry, 41, 2011, 133-150.
- Michalski R., Ion Chromatography as a Reference Method for the Determination of Inorganic Ions in Water and Wastewater, Critical Reviews in Analytical Chemistry, 36(2), 2006, 107–127.
- Pogocki D., Wstęp do chromatografii jonowej, AGA Analytical, Warszawa, 1998.
- Michalski R., Chromatografia jonowa. Podstawy i zastosowania, WN-T, Warszawa, 2005.
- Michalski R., Chromatografia jonowa, WN-T, Warszawa, 2015.
- Michalski R., Chromatografia jonowa. PWN, Warszawa, PWN, 2020.
- Michalski R., Principles and Applications of Ion Chromatography [in] Application of IC-MS and IC-ICP-MS in Environmental Research, Eds. Michalski R., John Wiley & Sons, Inc. Hoboken, New Jersy, (2016), str.1-46.
- Chromatografia jonowa – nowoczesna metoda oznaczania anionów i kationów w wodach i ściekach, red. Michalski R., Prace i Studia, vol.70, 2007.
- Zastosowania chromatografii jonowej w analityce środowiskowej, red. Michalski R., Prace i Studia, vol.74, 2008.
- Chromatografia jonowa – stan obecny i perspektywy rozwojowe, red. Michalski R., Prace i Studia, vol.77, 2009.
- Wybrane zastosowania chromatografii jonowej, red. Michalski R., ŚWSZ, Katowice, 2010.
- Chromatografia jonowa 2011, red. Michalski R., ŚWSZ, Katowice, 2011.
- Chromatografia Jonowa 2012, red. Michalski R., IPIŚ PAN Zabrze, 2012.
- Chromatografia Jonowa 2013, red. Michalski R., IPIŚ PAN Zabrze, 2013
- Chromatografia Jonowa 2014, red. Michalski R., IPIŚ PAN Zabrze, 2014.
- Postępy Chromatografii Jonowej, red. Michalski R., IPIŚ PAN, Zabrze, 2014.
- Chromatografia Jonowa i Techniki Pokrewne 2016, pod red. R.Michalskiego, IPIŚ PAN Zabrze, 2016
- Chromatografia Jonowa i Techniki Pokrewne 2018, pod red. R.Michalskiego, IPIŚ PAN Zabrze, 2018, ISBN 978-83-60877-06-7, liczba stron 133.
- Michalski R., Łyko A., Jabłońska M., Szopa S., Zastosowania chromatografii jonowej w analityce specjacyjnej wybranych pierwiastków, [w] Chromatografia w praktyce, praca zb. pod red. A. Voekela i W.Wasiaka, Wyd. Pol. Poznańskiej, 2011, str.33-42.
- Michalski R., Łyko A., Przemysłowe zastosowania chromatografii jonowej [w] Nauka i przemysł – metody spektroskopowe w praktyce. Nowe wyzwania i możliwości, Lublin, 2012, str. 84-94.
- Baram, G.I. (1996). Portable liquid chromatograph for mobile laboratories I. Aims, Journal of Chromatography A, 728, 1-2, pp. 387–399, DOI: 10.1016/0021-9673(95)01271-0.
- Boring, C.B., Dasgupta, P.K. & Sjögren, A. (1998). Compact, field-portable capillary ion chromatograph, Journal of Chromatography A, 804, 1-2, pp. 45–54.
- Kalyakina, O.P. & Dolgonosov, A.M. (2003). Ion-chromatographic determination of fluoride ions in atmospheric precipitates and natural waters, Journal of Analytical Chemistry, 58, 10, pp. 951–953.
- Kiplagat, I.K., Kubáň, P., Pelcová, P. & Kubáň, V. (2010). Portable, lightweight, low power, ion chromatographic system with open tubular capillary columns, Journal of Chromatography A, 1217, 31, pp. 5116–5123, DOI: 10.1016/j.chroma.2010.06.017.
- Murray, E., Li, Y., Currivan, S.A., Moore, B., Morrin, A., Diamond, D., Macka, M. & Paull, B. (2018). Miniaturized capillary ion chromatograph with UV light‐emitting diode based indirect absorbance detection for anion analysis in potable and environmental waters, Journal of separation science, 41, 16, pp. 3224–3231, DOI: 10.1002/jssc.201800495.
- Murrihy, J.P., Breadmore, M.C., Tan, A., McEnery, M., Alderman, J., O’Mathuna, C., O’Neill, A.P., O’Brien, P., Avdalovic, N., Haddad, P.R. & Glennon, J.D. (2001). Ion chromatography on-chip, Journal of Chromatography A, 924, 1-2, pp. 233–238, DOI: 10.1016/S0021-9673(01)00855-X.
- Rokushika, S., Qiu, Z.Y. & Hatano, H. (1983). Micro column ion chromatography with a hollow fibre suppressor, Journal of Chromatography A, 260, pp. 81–87, DOI: 10.1016/0021-9673(83)80009-0.
- Kuban, P. & Dasgupta, P. K. (2004). Capillary ion chromatography, Journal of separation science, 27, 17‐18, pp. 1441–1457, DOI: 10.1002/jssc.200401824.
- Yang, B., Zhang, F. & Liang, X. (2012). Recent development in capillary ion chromatography technology, Central European Journal of Chemistry, 10, 3, pp. 472–479, DOI: 10.2478/s11532-011-0148-x.
- Michalski R., Pecyna-Utylska P., Green Aspects of Ion Chromatography Versus Other Methods in the Analysis of Common Inorganic Ions, Separations 2021, 8, 235. https://doi.org/10.3390/separations8120235.
- De Vos, J., De Pra, M., Desmet, G., Swart, R., Edge, T., Steiner, F. & Eeltink, S. (2015). High-speed isocratic and gradient liquid-chromatography separations at 1500 bar, Journal of Chromatography A, 1409, pp. 138–145, DOI: 10.1016/j.chroma.2015.07.043.
- Zemann, A.J., Schnell, E., Volgger, D. & Bonn, G.K. (1998). Contactless conductivity detection for capillary electrophoresis, Analytical chemistry, 70, 3, pp. 563–567.
51. R.P. Haddad, IC: An Eye on The Future, Today’s Chemist at Work, February 2004, 38-44.
52. Michalski R., Chromatografia jonowa i techniki pokrewne – wczoraj, dziś i jutro, Laboratorium – Przegląd Ogólnopolski, 2, (2023), 14-21.
prof. dr hab. Rajmund Michalski
Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska PAN, Zabrze
Czytaj także: Możliwości wykorzystania mobilnych urządzeń do analiz chromatograficznych