Wyszukaj w serwisie

Higiena w laboratorium mikrobiologicznym kontroli jakości w firmie farmaceutycznej

Produkty lecznicze, w których badany jest parametr czystości mikrobiologicznej, zwykle są badane w pomieszczeniach wyposażonych w boksy laminarne, w otoczeniu powietrza, dla którego wymagana czystość mikrobiologiczna jest taka jak dla klasy czystości powietrza D lub też w powietrzu o znanej i kontrolowanej liczbie zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Wytwórca sam określa warunki, w jakich wytwarza i bada niejałowe produkty lecznicze, ponieważ brak jest jednoznacznych wymagań dla parametru czystości powietrza przy wytwarzaniu leków, dla których obowiązuje wymóg czystości mikrobiologicznej.

Aby zapewnić i utrzymać odpowiedni poziom higieny podczas badań oraz wykonywania czynności laboratoryjnych w pomieszczeniach laboratorium mikrobiologicznego, ściany, sufity i podłogi oraz meble powinny być gładkie, łatwe do mycia i dezynfekcji. Meble laboratoryjne powinny być tak zaprojektowane, aby ułatwić czyszczenie podłóg. Zaleca się wyposażyć laboratorium w meble łatwe do przesuwania, ruchome lub na wysokich nóżkach. Szafki należy zawieszać w taki sposób, aby sięgały do sufitu, co zabezpiecza przed zbieraniem się kurzu.

Właściwe rozplanowanie przestrzeni pomiędzy meblami i stanowiskami diagnostycznymi powinno umożliwić efektywne wykonywanie pracy, ale również ograniczyć niebezpieczeństwo wypadku.

Wszystkie pomieszczenia laboratorium są poddawane procesom czyszczenia, mycia i dezynfekcji zgodnie z odpowiednią procedurą, która w sposób szczegółowy opisuje zakres i częstotliwość wymaganych prac, stosowane materiały, środki czyszczące i dezynfekujące.

Należy prowadzić regularne monitorowanie skuteczności i czystości środków dezynfekcyjnych w celu wykrycia rozwoju opornych szczepów bakteryjnych i zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Roztwory należy...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją

Subskrypcja laboratorium360 to gwarancja wielu korzyści:

  • merytoryczne publikacje z zakresu organizacji i funkcjonowania laboratoriów, posegregowane w 10 przejrzystych kategorii tematycznych
  • strefa wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży
  • wydania 'Laboratorium - Przeglądu Ogólnopolskiego' w wersji online
  • porównywarka produktów, dzięki której dobierzesz najlepsze wyposażenie dla Twojej placówki
  • wywiady z uznanymi praktykami i ekspertami
  • kalendarium najważniejszych wydarzeń w branży
Wykup dostęp

Logowanie

Reklama
Poznaj nasze serwisy