Wyszukaj w serwisie

Bezpieczeństwo pożarowe wyrobów budowlanych. Część I ‒ reakcja na ogień

W niniejszym artykule zaprezentowano metody badań oraz wymagania przewidziane dla szeroko rozumianych wyrobów budowlanych w zakresie reakcji na ogień z wyłączeniem wyrobów podłogowych oraz liniowych.

Bezpieczeństwo pożarowe jest jednym z siedmiu wymagań podstawowych określonych w rozporządzeniu CPR 305/2011 [1], zgodnie z którym obiekty budowlane muszą być zaprojektowane i wykonane w taki sposób, aby w przypadku pożaru nośność konstrukcji została zachowana przez określony czas, powstanie i rozprzestrzenianie ognia i dymu w obiektach budowlanych oraz rozprzestrzenienie ognia na sąsiednie obiekty budowlane były ograniczone.

Wymagania w zakresie bezpieczeństwa pożarowego systemów ociepleń ETICS są określone w specyfikacjach technicznych oraz rozporządzeniach unijnych i obejmują klasyfikację w zakresie reakcji na ogień zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 13501-1:2019-02 [2] oraz klasyfikację w zakresie rozprzestrzeniania ognia przez ściany [3] zgodnie z wymaganiami polskich norm i przepisów prawnych.

Zarówno zasady klasyfikacji obowiązujące w systemie krajowym, jak i te przewidziane dla systemu europejskiego opierają się na założeniu odniesienia wyników badań do końcowego zastosowania wyrobu.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją

Subskrypcja laboratorium360 to gwarancja wielu korzyści:

  • merytoryczne publikacje z zakresu organizacji i funkcjonowania laboratoriów, posegregowane w 10 przejrzystych kategorii tematycznych
  • strefa wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży
  • wydania 'Laboratorium - Przeglądu Ogólnopolskiego' w wersji online
  • porównywarka produktów, dzięki której dobierzesz najlepsze wyposażenie dla Twojej placówki
  • wywiady z uznanymi praktykami i ekspertami
  • kalendarium najważniejszych wydarzeń w branży
Wykup dostęp

Logowanie

Poznaj nasze serwisy