Badania wartości odżywczej – skąd się biorą informacje na opakowaniu
fot. iStock
W analizach wartości odżywczych badania laboratoryjne są niezbędne – na etapie laboratoryjnym stosowane są różne techniki analityczne, od klasycznych technik wagowych, po zautomatyzowane urządzenia charakteryzujące się niejednokrotnie dużym stopniem skomplikowania.
Wzrastające zrozumienie dla potrzeb organizmu staje się współczesnym trendem, nie tylko z uwagi na coraz wyższe ceny żywności. Społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome, a większość ludzi uzmysławia sobie konieczność nie tylko zaspokojenia przyjemności kubków smakowych, ale przede wszystkim potrzebę zapewnienia odpowiedniego dostarczania substancji budulcowych i odżywczych z pokarmem. Dieta nie jest bowiem wymyślonym terminem – chociaż często używa się tego słowa w odniesieniu do specyficznego sposobu żywienia – ale codziennym dostarczaniem pożywienia organizmowi. Każdy z nas ma więc jakąś dietę. I każdy z ludzi, w mniejszym lub większym stopniu, zwraca uwagę na to, co jest napisane na opakowaniach produktów spożywczych.
Ma to związek nie tylko z propagowaniem zrównoważonej diety i zdrowego stylu życia, ale również z obowiązkowym oznakowaniem produktów spożywczych i przekazywaniem informacji dla konsumenta. Istnieje swoisty katalog informacji, które muszą być obecne na opakowaniach większości produktów.
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją
Subskrypcja laboratorium360 to gwarancja wielu korzyści:
- merytoryczne publikacje z zakresu organizacji i funkcjonowania laboratoriów, posegregowane w 10 przejrzystych kategorii tematycznych
- strefa wideo z wystąpieniami cenionych ekspertów z branży
- wydania 'Laboratorium - Przeglądu Ogólnopolskiego' w wersji online
- porównywarka produktów, dzięki której dobierzesz najlepsze wyposażenie dla Twojej placówki
- wywiady z uznanymi praktykami i ekspertami
- kalendarium najważniejszych wydarzeń w branży