Analiza ilościowa środków odkażających i dezynfekujących, zastosowanie czujników potencjometrycznych
Fot. iStock
W miarę rozwoju przemysłu farmaceutycznego i tworzenia nowych leków procedury analityczne, w tym badania związane z analizą ilościową, wymagają wprowadzenia nowych opracowań, ciągłej aktualizacji czy dopracowania istniejących już metod.
TITLE: Quantitative analysis of antiseptics and disinfectants, use of potentiometric sensors
STRESZCZENIE: Chlorheksydyna została po raz pierwszy zsyntetyzowana w Anglii w roku 1950 w firmie Imperial Chemical Industries (obecnie AkzoNobel). Jest uważana za jeden z najczęściej stosowanych środków o działaniu bakteriobójczym i bakteriostatycznym. Oprócz tego związku chemicznego istnieje szeroka gama dobrze znanych środków leczniczych nieorganicznych i organicznych, które działają na drobnoustroje chorobotwórcze, np.: woda utleniona, nadmanganian potasu, jod i jego związki, związki srebra, alkohole czy tenzydy. Związki te są powszechnie stosowane do odkażania tkanek człowieka i zwierząt oraz służą do unieszkodliwiania drobnoustrojów w środowisku człowieka, poza jego organizmem, np. odkażania narzędzi chirurgicznych, pomieszczeń, odzieży ochronnej.
W przedstawionym artykule zostały omówione zagadnienia dotyczące podziału i działania środków odkażających i dezynfekujących. Następnie zostały przybliżone analityczne zagadnienia związane z chemiczną oceną jakości leków, tj.: badania tożsamo...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników
Dzięki rejestracji zyskasz dostęp do:
- wybranych artykułów merytorycznych związanych z praktycznymi aspektami funkcjonowania laboratoriów
- bieżących informacji na temat nowości w branży laboratoryjnej
- wydań 'Laboratorium - Przeglądu Ogólnopolskiego' w wersji online
- wywiadów z przedstawicielami świata nauki i biznesu
- informacji o tym, jak funkcjonują referencyjne placówki badawczo-rozwojowe
- kalendarium najważniejszych wydarzeń w branży