Środki na innowacje dla gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło trzecią edycję konkursu w ramach Rządowego Programu Strategicznego Hydrostrateg „Innowacje dla gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej”.
Celem Rządowego Programu Strategicznego Hydrostrateg „Innowacje dla gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej” jest wdrożenie nowych rozwiązań poprawiających efektywność użytkowania i zarządzania zasobami wody w Polsce. W szczególności to:
- wzrost retencji i poprawa jakości wody (z wykorzystaniem zasad zrównoważonego rozwoju i zrównoważonej gospodarki wodno-ściekowej),
- wdrożenie nowych metod badania, obserwacji i narzędzi wspomagających monitoring i ocenę stanu ekosystemów wodnych i ekosystemów zależnych od wód,
- zwiększenie stopnia wykorzystania dróg wodnych dla żeglugi śródlądowej przy istniejących zasobach.
Program obejmuje trzy obszary badawcze. Chodzi o wodę w środowisku (bioróżnorodność/bioproduktywność), wodę w mieście, a także żeglugę śródlądową.
Na wsparcie projektów w trzeciej edycji konkursu NCBR przeznaczy 100 mln zł. O dotacje mogą wnioskować konsorcja składające się z jednostek naukowych, przedsiębiorstw oraz innych podmiotów niebędących jednostką naukową ani przedsiębiorcą, posiadających zdolność do wdrożenia rozwiązania będącego wynikiem realizacji projektu rozumianej dla tych podmiotów jako zastosowanie w praktyce rozwiązania będącego wynikiem realizacji projektu, jak również posiadające zdolność prawną lub zdolność do czynności prawnych, mogące występować w konkursie i działać w ramach konsorcjum. Co więcej, w skład konsorcjum może wchodzić maksymalnie pięć podmiotów, z czego co najmniej jedno przedsiębiorstwo i co najmniej jedna jednostka naukowa. Zgłoszone projekty mogą obejmować zarówno badania podstawowe, przemysłowe, jak i prace rozwojowe oraz przedwdrożeniowe.
Wnioski o dofinansowanie należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej w systemie LSI. Nabór potrwa od 2 września do 13 grudnia 2024 r. Wszelkie szczegóły dotyczące konkursu znajdziecie tutaj.
Źródło: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
Czytaj także: Konkurs NCBR: rozwój innowacyjnych technologii na rynku surowców wtórnych