Wyszukaj w serwisie

Polscy naukowcy znaleźli sposób na złotą algę

lab-polscy-naukowcy
fot. MI/FB

Polscy naukowcy opracowali innowacyjną metodę eliminującą rozwój złotej algi. Wynaleziony przez nich preparat SinStop na bazie krzemu jest całkowicie naturalny, a badania wykazały jego wysoką skuteczność w hamowaniu zakwitów wody. To przełom na skalę światową.

Jak poinformowało Ministerstwo Infrastruktury, pracujący pod jego egidą interdyscyplinarny zespół specjalistów opracował innowacyjną metodę eliminującą rozwój złotej algi. Naukowcy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego oraz firmy Ecco-Logic we współpracy z PGW Wody Polskie wynaleźli preparat SinStop. Jest on całkowicie naturalny, powstał na bazie krzemu. Badania wykazały jego wysoką skuteczność w hamowaniu zakwitów wody.

Przełom na skalę światową

Na wydzielonym fragmencie Kanału Gliwickiego od kilku tygodni prowadzono eksperyment naukowy. Miał on na celu wyeliminowanie powodującej śnięcie ryb złotej algi i zakończył się sukcesem. Zastosowany do koagulacji preparat SinStop spełnił swoją rolę i wpłynął na zahamowanie zakwitu wody, w tym inhibicję rozwoju P. parvum. Co najważniejsze, naukowcy nie zaobserwowali negatywnego wpływu preparatu na organizmy zwierzęce. Ponadto uzyskany efekt w praktyce uchronił populację ryb, inicjując jednocześnie naturalne procesy samooczyszczania wody.

W oparciu o uzyskane obserwacje wnioskować można, że testowana metoda jest bezpiecznym i skutecznym sposobem ograniczenia śnięcia ryb oraz ogółem zjawisk określanych jako eutrofizacja wody. Brak negatywnych efektów środowiskowych połączony z wysoką skutecznością działania metody sugeruje, iż jest to obecnie jedyna dostępna technologia łącząca w sobie szereg opisanych powyżej zalet i nie wywołująca żadnych rozpoznanych negatywnych efektówpowiedział prof. Robert Czerniawski, dyrektor IMGW-PIB i jeden z dwóch liderów tego projektu, obok Krzysztofa Glińskiego, prezesa zarządu firmy Ecco Logic.

Przypomnijmy, że z początkiem sierpnia w Kanale Gliwickim i zbiorniku Dzierżno Duże doszło do gwałtownego rozwoju i zakwitu złotej algi. Żeby ograniczyć ryzyko przedostania się złotej algi Kłodnicą do Odry, ministerstwo klimatu zdecydowało o eksperymentalnym zastosowaniu odpowiedniego stężenia perhydrolu. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Problem zakwitu złotych alg nie pojawił się w kraju po raz pierwszy. Zatem już od dwóch miesięcy polscy naukowcy prowadzili badania nad eksperymentalną metodą SinStop. Natomiast o szczegółach ich przebiegu dowiecie się ze strony „Obserwatora IMGW”.

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Czytaj także: Ekohydrolog: stan wód powierzchniowych w Polsce raczej zły

Reklama
Poznaj nasze serwisy