Metrologia odgrywa decydującą rolę w rozwoju nowych technologii
Główny Urząd Miar obchodzi w tym roku 105. rocznicę istnienia. Które spośród osiągnięć GUM wydają się być szczególnie istotne i warte podkreślenia?
Szczególnym osiągnięciem ostatnich lat jest finalizacja budowy Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach. Mało kto wie, że plan stworzenia niezależnych laboratoriów powstał już w 1916 r., w momencie tworzenia przez Zdzisława Erazma Rauszera podwalin prawnych pod funkcjonowanie administracji miar w niepodległej Polsce. Jak już wspomniałem, za chwilę uruchomiony Kampus będzie umożliwiał prowadzenie prac badawczo-rozwojowych istotnych dla rozwoju innowacyjnej gospodarki.
Warte wymienienia są również nowoczesne i innowacyjne usługi cyfrowe, udostępniane klientom Urzędu, które znacznie przyspieszają realizację usług oraz eliminują potrzebę bezpośredniego kontaktu z administracją miar. Do nich należą: „Świteź”, „e-Czas” oraz „TRANS-TACHO”. Dwa ostatnie portale oddano do użytku w grudniu 2023 r. Portal „e-Czas” umożliwia monitorowanie czasu systemów serwerowych oraz wystawianie certyfikatów i świadectw. Z kolei „TRANS-TACHO” pozwala m.in. podmiotom prowadzącym warsztat tachografów, podmiotom szkolącym oraz technikom warsztatów na zdalne załatwienie wszystkich usług związanych z tachografami.
Znacznym osiągnięciem jest udział GUM w wieloletnich międzynarodowych programach umożliwiających prowadzenie wspólnych projektów badawczych w dziedzinie metrologii, współfinansowanych przez Unię Europejską. Obecnie uczestniczymy w kilkunastu projektach realizowanych w ramach trwających programów EMPIR i EMP.
Warto wspomnieć również, że od trzech lat dążymy do zacieśnienia współpracy między sektorem administracji, nauki i przemysłu. W wyni...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników
Dzięki rejestracji zyskasz dostęp do:
- wybranych artykułów merytorycznych związanych z praktycznymi aspektami funkcjonowania laboratoriów
- bieżących informacji na temat nowości w branży laboratoryjnej
- wydań 'Laboratorium - Przeglądu Ogólnopolskiego' w wersji online
- wywiadów z przedstawicielami świata nauki i biznesu
- informacji o tym, jak funkcjonują referencyjne placówki badawczo-rozwojowe
- kalendarium najważniejszych wydarzeń w branży