Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu

21 października 2024 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, które wyróżnia się na tle innych, podobnych budowli w naszym kraju. Jest to największe i najnowocześniejsze laboratorium kryminalistyczne w Polsce i jedno z najnowocześniejszych w Europie.
Zanim opowiemy o specyfikacji budynku, metodyce badań i wyposażeniu pomieszczeń, warto poznać historię jego powstania, która dała początek tej inwestycji.
Kierownictwo komendy zauważało problemy lokalowe laboratorium, które sukcesywnie i etapowo zaczęło się rozrastać. Policjanci i pracownicy mieli zbyt mało miejsca do wykonywania badań i realizacji swoich statutowych zadań. Istniała wówczas realna potrzeba stworzenia nowego, większego budynku – komfortowego miejsca pracy, w którym wiedza specjalistyczna w połączeniu z doświadczeniem biegłych, przy wsparciu bazy technicznej i technologicznej, usprawniłaby działanie Policji przy identyfikacji sprawców i pomogła w walce z przestępczością.
Kierownictwo Komendy Wojewódzkiej Policji podjęło decyzję o budowie nowego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. I tak od słowa do czynu, od projektu do realizacji droga była już dosyć krótka, ponieważ w 2022 roku została podpisana umowa z wykonawcą, czyli firmą Dekpol Budownictwo, na zrealizowanie innowacyjnego projektu i zbudowanie nowego laboratorium.
W jednym z udzielonych wywiadów wykonawca sam przyznał, że realizacja obiektu była dla firmy dużym wyzwaniem, które wymagało szczególnej ostrożności i eksperckości, ponieważ prace odbywały się w gęstej zabudowie miejskiej. Bryła budynku została odpowiednio wkomponowana w otoczenie, zgodnie z wymogami strefy ochrony konserwatorskiej, a dodatkowym wyzwaniem logistycznym było pogodzenie budowy z codziennym funkcjonowaniem sąsiadującej komendy. Jak się okazało, firma poradziła sobie ze wszystkimi wymogami doskonale, a dodatkowym powodem do radości był fakt, że budynek został przekazany do użytkowania prawie pół roku wcześniej, przed planowanym terminem oddania obiektu.
Jeszcze do niedawna sekcje badawcze były podzielone. Znajdowały się one w trzech różnych lokalizacjach budynku Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu lub w pomieszczeniach do niej przyległych, o dużo mniejszej powierzchni użytkowej niż w przypadku nowej inwestycji. Zebranie wszystkich pracowni w jednym budynku i zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych to marzenie, które udało się wspólnymi siłami zrealizować. Budowa obiektu nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie samorządów lokalnych.
Nowe Laboratorium Kryminalistyczne posiada sześć kondygnacji, na których znajdują się poszczególne pracownie badawcze, piętro techniczne, 45-stanowiskowy garaż podziemny oraz otaczającą budynek infrastrukturę towarzyszącą.
Na powierzchni blisko 7 tys. m2 znajduje się ponad 100 pomieszczeń specjalistycznych z podziałem na pracownie badawcze sekcji: Mechanoskopii i Balistyki, Antroposkopii i Informatyki Śledczej, Badań Dokumentów i Fonoskopii, Daktyloskopii i Traseologii, Biologii i Genetyki oraz Chemii.
Ponadto w obiekcie znajdują się również m.in. sala konferencyjna na 70 osób, magazyn dowodów rzeczowych oraz magazyn wzorców broni na 5000 sztuk. W tak nowoczesnej inwestycji nie zabrakło również rozwiązań ekologicznych w postaci instalacji fotowoltaicznej na dachu czy ładowarek do aut elektrycznych zamontowanych na parkingu naziemnym. Dodatkowo obiekt wyposażono w kompleksowy system zabezpieczeń dostępu, od czytników kart dostępu po automatyczną zaporę antyterrorystyczną typu roadblocker. Jest to budynek, który bez wątpienia odpowiada światowym standardom.
Wyposażenie pracowni
Wyposażenie nowego obiektu robi duże wrażenie. Każda z sześciu sekcji Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Poznaniu została odpowiednio doinwestowana w innowacyjny sprzęt, urządzenia oraz aparaturę, które przyśpieszą i usprawnią pracę biegłych, a tym samym pomogą w nowatorskim podejściu do ujawniania śladów, identyfikacji sprawców przestępstw oraz rekonstrukcji zdarzeń drogowych.
W pomieszczeniach badawczych zostały zamontowane m.in.: dygestoria, chłodziarki, komory laminarne, generatory gazów, meble laboratoryjne i warsztatowe o specjalistycznych właściwościach oraz stoły reprodukcyjne.
W Sekcji Daktyloskopii zyskaliśmy automatyczne komory cyjanoakrylowe do bezpiecznego ujawniania odbitek linii papilarnych, stół z kolumną reprodukcyjną oraz m.in. TrasoScan, czyli kompletne i wszechstronne rozwiązanie do skanowania, badania i porównywania wszelkiego rodzaju dowodów kryminalistycznych, przede wszystkim śladów traseologicznych i daktyloskopijnych.
Kolejne pomieszczenia, czyli te, w których wykonywane są ekspertyzy dokumentów, zostały wyposażone w sześć mikroskopów stereoskopowych o wysokich parametrach technicznych oraz dodatkowy mikroskop cyfrowy z oświetlaczami promieniowania UV.
W pracowni balistyki zostały zbudowane ściana kulochwytowa, składająca się z płyt antyrykoszetowych, komora do odstrzeliwania amunicji gazowej oraz 6-komorowy łapacz pocisków, natomiast w pracowni mechanoskopii zyskaliśmy pomieszczenie badawcze z podnośnikami nożycowymi o udźwigu do 5 ton oraz najnowocześniejsze mikroskopy porównawcze.
Nowej generacji sprzęt informatyczny, w tym oprogramowania potrzebne do zabezpieczenia danych z cyfrowych nośników danych, nowa linia badawcza wyposażona w sprzęt do wydruków o wysokiej jakości technicznej, profesjonalne oświetlenie studyjne oraz nowoczesne modele profesjonalnych aparatów cyfrowych trafiły już do Sekcji Antroposkopii i Informatyki Śledczej.
Duże wrażenie wizualne wywołuje również pracownia fonoskopii, która została specjalnie wygłuszona poprzez zastosowanie specjalistycznej, wysokiej jakości izolacji akustycznej do odsłuchu nagrań.
Sekcja Biologii zyskała dodatkową linię badawczą. Do tej pory dysponowaliśmy sprzętem, który był wykorzystywany do identyfikacji śladów biologicznych i analizy DNA w jednym procesie. Obecnie mamy dwie pracownie badawcze, na których wyposażeniu znajduje się światowej klasy sprzęt, m.in. separator komórek. Poza Polską takim sprzętem dysponuje tylko siedem krajów na całym świecie, w tym m.in.: Stany Zjednoczone, Chiny, Niemcy, Szwajcaria i Włochy. To w tej sekcji znajduje się również urządzenie – RAPID, dzięki któremu możemy oznaczyć profil DNA osoby już w 90 minut. To pewnego rodzaju swoista przełomowość w badaniach genetycznych. Będziemy korzystać z tych możliwość szczególnie w przypadkach, kiedy sprawcy zostaną zatrzymani na gorącym uczynku przestępstwa, a sprawa będzie wymagała szybkiego oznaczenia profilu osoby. Oprócz wysoce specjalistycznego i nowatorskiego sprzętu nie możemy zapomnieć przede wszystkim o czynniku ludzkim, który jest nadrzędny nad technologią. Bez wiedzy, doświadczenia i umiejętności biegłych i certyfikowanych specjalistów oraz pracowników laboratorium kryminalistycznego wykonywanie badań byłoby praktycznie niemożliwe.
Profesjonalny zespół
Obecnie w Laboratorium Kryminalistycznym KWP w Poznaniu zatrudnione są 73 osoby (w tym 58 policjantów i 15 pracowników cywilnych, z czego 39 osób posiada uprawnienia biegłego). W roku 2025 planujemy zwiększyć etaty w poszczególnych sekcjach badawczych o kolejne 9 osób.
To biegli każdego dnia, wykonując swoje zadania i przeprowadzając analizy, w ubiegłym roku wykonali około 7 tysięcy ekspertyz, w przeważającej większości na rzecz woj. wielkopolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego oraz innych.
Przebadali między innymi 7000 próbek narkotyków, 1500 próbek krwi na zawartość alkoholu (1000 sprawozdań), 11 000 próbek DNA (1400 opinii), 600 opinii mechanoskopijnych, w których przebadano 4500 pojazdów i elementów pojazdów.
Często nie mamy świadomości, że na rozwiązanie najbardziej skomplikowanych spraw składa się ogromna ilość czynników i praca wielu ludzi. Choć biegli z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Poznaniu nie zatrzymują sprawców przestępstw, nie przesłuchują podejrzanych, nie biorą udziału w realizacjach o charakterze kryminalnym, to bez ich skrupulatności, wiedzy i determinacji przy wykonywaniu badań, identyfikacja sprawców byłaby praktycznie niemożliwa. To właśnie oni często są cichymi bohaterami wielu medialnych tematów, w których sprawcy zostali zidentyfikowani, zatrzymani i doprowadzeni przed oblicze Temidy.
podkom. Marta Mróz
Laboratorium Kryminalistyczne KWP w Poznaniu
Wizyta w Laboratorium Kryminalistycznym Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu będzie jednym z punktów programu VIII Konferencji „Perspektywy rozwoju laboratoriów badawczych. Technologie – jakość – zarządzanie”, która odbędzie się w stolicy Wielkopolski 5 i 6 czerwca. Tutaj dowiesz się więcej i zgłosisz swój udział w wydarzeniu.
Czytaj także: Centrum Badawczo-Rozwojowe innowacyjnych i bezpiecznych dla środowiska produktów nawozowych