GIS: w warszawskich ściekach wykryto zmutowanego wirusa polio
– W próbce ścieków komunalnych pobranej w Warszawie wykryto zmutowanego wirusa polio, który może być niebezpieczny dla osób niezaszczepionych – poinformował w poniedziałek 18 listopada główny inspektor sanitarny.
Paweł Grzesiowski podkreślił, że wykrycie zmutowanego wirusa polio to „sytuacja alertowa”.
– Nie znaczy to, że mamy zachorowania wśród ludzi. Mówimy tylko o tym, że pojawił się zmutowany wirus, który może być niebezpieczny dla osób niezaszczepionych – zaznaczył na konferencji prasowej.
Dr n. med. Magdalena Wieczorek wyjaśniła, że wirus w próbce pobranej ze ścieków z prawobrzeżnej części Warszawy nie jest typowym wirusem szczepionkowym.
– Przeszedł wiele mutacji, czyli przechodził z osoby na osobę. Nie jest więc szczepem osłabionym, wykorzystywanym w szczepionkach. To szczep, który może wywołać poliomyelitis (choroba Heinego-Medina, ostre zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, nagminne porażenie dziecięce – PAP) – powiedziała PAP.
Wspólny komunikat w związku z wynikami badań próbek ścieków w Warszawie opublikowali: główny inspektor sanitarny, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych i krajowy konsultant w dziedzinie epidemiologii. Podkreślono w nim, że nie istnieją skuteczne leki przeciw wirusowi poliomyelitis, leczenie jest wyłącznie objawowe. Zaznaczono, że aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się wirusa, należy zapewnić co najmniej 95-procentowy poziom zaszczepienia dzieci i młodzieży. Eksperci wskazują, że w 2023 r. stan zaszczepienia dzieci w 3. roku życia wynosił w Polsce 86%.
„Apelujemy do personelu medycznego oraz rodziców i opiekunów dzieci, które nie zostały zaszczepione lub nie ukończyły pełnego cyklu szczepień przeciw poliomyelitis, o uzupełnienie brakujących szczepień” – podkreślono w komunikacie.
Poszerzenie badań i ciągły nadzór
W związku z wynikami badań Państwowa Inspekcja Sanitarna zdecydowała o poszerzeniu badań ścieków w Warszawie. Wzmożono też nadzór nad występowaniem ostrych porażeń wiotkich u dzieci do 15. r.ż. i zaktualizowano stany magazynowe szczepionek przeciwko poliomyelitis. Ponadto oszacowano grupę dzieci niezaszczepionych przeciwko polio na terenie Warszawy. Informacja o konieczności uzupełnienia szczepienia przeciwko polio została skierowana do podmiotów leczniczych. GIS poinformował, że do akcji informacyjnej o potrzebie uzupełnienia szczepień włączyły się szkoły.
W Polsce dwa ostatnie zachorowania wywołane tzw. dzikim wirusem poliomyelitis odnotowano w 1982 i 1984 r. Jednak ze względu na występowanie przypadków tej choroby w Azji i Afryce prowadzony jest ciągły nadzór nad przypadkami porażeń wiotkich oraz badania ścieków komunalnych.
Do zakażenia wirusem wywołującym polio dochodzi głównie drogą pokarmową i kropelkową przez bliską styczność z zakażonym człowiekiem, a także przez przedmioty skażone wirusem, który znajduje się w wydzielinach z gardła lub kale, przez żywność lub wodę zanieczyszczoną ściekami. Zakażenia poliowirusami mogą powodować gorączkę, bóle głowy, objawy żołądkowo-jelitowe, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a także ciężkie zachorowania porażenne (poliomyelitis). Porażenia obejmują poszczególne grupy mięśni kończyn lub tułowia. Niedowłady są zwykle trwałe. U 10% osób choroba kończy się śmiercią. Zakażenia mogą być też bezobjawowe.
W Polsce szczepienia przeciwko poliomyelitis są obowiązkowe, finansuje je Ministerstwo Zdrowia. Wykonuje się je w 3.-4. i .5-6. miesiącu życia, uzupełniająco w 16.-18. miesiącu życia. Dawka przypominająca przypada w 6. roku życia.
Źródło: naukawpolsce.pl/kno/agz/js
Czytaj także: Szczecińska oczyszczalnia testuje stację usuwającą mikrozanieczyszczenia