Wyszukaj w serwisie

Charakterystyka i zastosowania nowych czujników potencjometrycznych w analizie farmaceutycznej

Przegląd literaturowy nad opracowaniem czujników potencjometrycznych selektywnych na farmaceutyczne substancje aktywne

Elektrody jonoselektywne są szeroko stosowane do oznaczania związków leczniczych w próbkach leków. W ciągu ostatnich 5 lat obserwuje się intensywne badania w tym kierunku, do których należą opracowania nowych konstrukcji, nowych membran, badania właściwości oraz zastosowania analityczne elektrod [5]. Charakterystykę wybranych elektrod czułych na leki przedstawiono poniżej.

Opracowano elektrodę czułą na gabapentynę, lek przeciwpadaczkowy. Elektroda wykazuje bardzo niską granicę wykrywalności 4,08·10-11 mol/L, czułość 59,86 mV/dekadę w zakresie stężeń 1,0·10-10-1,0·10-3 mol/L. Czujnik może pracować w zakresie pH 1,5-3,0, przez okres 3 miesięcy, czas reakcji wynosi 15 s. Elektroda jest użyteczna do oznaczania gabapentyny w tabletkach i wzbogaconej próbce osocza.

Kolejna skonstruowana elektroda czuła na cysteaminę wykazuje poniżej nernstowskiego nachylenie charakterystyki 51,7 mV/dekadę w zakresie stężeń 1,0·10-4−1,0·10-2 mol/L, granicę wykrywalności 1,5⋅10-5 mol/L, bardzo krótki czas odpowiedzi: 5 s. Cysteamina jest stosowana w leczeniu cystynozy, zapobiega nadmiernemu nagromadzaniu cystyny w lizosomach.

Opracowano prostą i czułą metodę z użyciem grafitowej elektrody jonoselektywnej do oznaczania haloperidolu, leku przeciwpsychotycznego stosowanego w leczeniu m.in. schizofrenii. Elektroda wykazuje szeroki zakres stężeń 3,7·10-6-1,0·10-2 mol/L 1 i niską granicę wykrywalności 1,6·10-6 mol/L. Ponadto elektroda pracuje w szerokim zakresie pH 2,5-7,5, czas odpowiedzi i czas życia wynoszą odpowiednio 5 s i 28 dni. Opracowa...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników

Dzięki rejestracji zyskasz dostęp do:

  • wybranych artykułów merytorycznych związanych z praktycznymi aspektami funkcjonowania laboratoriów
  • bieżących informacji na temat nowości w branży laboratoryjnej
  • wydań 'Laboratorium - Przeglądu Ogólnopolskiego' w wersji online
  • wywiadów z przedstawicielami świata nauki i biznesu
  • informacji o tym, jak funkcjonują referencyjne placówki badawczo-rozwojowe
  • kalendarium najważniejszych wydarzeń w branży
Wykup dostęp

Logowanie

Relacje

Poznaj nasze serwisy