Zeolit z potencjałem do usuwania radu z wód kopalnianych - Laboratorium360

Wyszukaj w serwisie

Zeolit z potencjałem do usuwania radu z wód kopalnianych

lab-zeolit
fot. iStock

Syntetyczny zeolit, czyli rodzaj minerału o wielu zastosowaniach, ma potencjał do usuwania radu z wód kopalnianych – wykazały badania prowadzone przez Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy. Opracowana przez badaczy metoda pozwala również pozyskiwać rad dla medycyny nuklearnej.

O efektach projektu pt. „Wykorzystanie zeolitów syntetycznych do oczyszczania wód z radu i jego prekoncentracji na potrzeby medycyny nuklearnej” poinformowała dr Sylwia Jarosławska-Sobór, rzeczniczka GIG-PIB. Jak przypomniała, wody kopalniane z uwagi na swoje wysokie zasolenie, stężenia metali ciężkich i pierwiastków promieniotwórczych stanowią poważny problem środowiskowy.

„Jednym z zanieczyszczeń występujących w wodach towarzyszących wydobyciu węgla kamiennego, ropy naftowej i gazu, rud uranu oraz metali, jest rad. Wysokie stężenia radu oraz duże objętości wód zrzucanych do środowiska mogą prowadzić do skażenia wód powierzchniowych izotopami radu oraz produktami jego rozpadu. W konsekwencji odprowadzania wód odpompowywanych z podziemnych wyrobisk skażeniu ulegają nie tylko wody powierzchniowe, lecz także osady denne na skutek powstawania promieniotwórczych osadów. Dlatego usuwanie zanieczyszczeń z wód odprowadzanych do środowiska jest konieczne”opisano w komunikacie prasowym.

Jak tłumaczył kierownik projektu dr inż. Krzysztof Samolej, jedną z dotychczas stosowanych metod usuwania radu z wód kopalnianych było współstrącanie radu i baru w postaci siarczanu radowo-barowego, z wykorzystaniem chlorku baru.

Metoda ta, choć bardzo skuteczna, niesie ze sobą istotne wady. Chlorek baru jest substancją toksyczną, wymaga specjalnych warunków dozowania i generuje odpady trudne do zagospodarowaniawskazał.

Zeolit nie tylko do usuwania skażenia

Naukowcy zbadali więc możliwość i wydajność oczyszczania z radu (Ra-226, Ra-228) kopalnianych wód radowo-barowych i radowo-siarczanowych, występujących na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego, poprzez wykorzystanie zeolitów syntetycznych, wyprodukowanych metodą syntezy hydrotermalnej z popiołów lotnych. Badania potwierdziły, że syntetyczny zeolit NaP1 ma wysokie parametry sorpcyjne i jest dobrym kandydatem do usuwania radu z wód kopalnianych.

Dr Krzysztof Samolej dodał, że badania wykazały, iż oczyszczenie wody z radu poprzez sorpcję na zeolicie może być wykorzystane nie tylko do usuwania skażenia, ale i do pozyskania radu i jego „przekształcenia” do produkcji radiofarmaceutyków na potrzeby medycyny nuklearnej, np. do diagnozy albo leczenia nowotworów.

Proponowane przez badaczy rozwiązanie wpisuje się też w ideę gospodarki o obiegu zamkniętym.

Do syntezy zeolitów wykorzystujemy popioły lotne, a więc odpad powstający w elektrowniach i elektrociepłowniach. Oczyszczanie wody z radu za pomocą zeolitów eliminuje potrzebę stosowania toksycznych odczynników, takich jak chlorek baru. Selektywne wydzielenie radu Ra-226 z wody na sorbencie spowoduje jego koncentrację, będącą wstępnym etapem procesu prowadzącego do pozyskania tego radionuklidu do produkcji radiofarmaceutykówwyjaśnił dr Samolej.

Dotychczas eksperymenty prowadzono na skalę laboratoryjną.

Przyszłe prace powinny oceniać wydajność NaP1 w warunkach polowych oraz instalacjach pilotażowych. Szczególnie istotne jest prowadzenie badań w warunkach przepływu ciągłego, co pozwoli na weryfikację działania w warunkach najbardziej zbliżonych do rzeczywistego zastosowaniapodkreślił naukowiec.

Projekt finansują środki Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Źródło: naukawpolsce.pl/akp/agt

Czytaj także: Polski surowiec odzyskuje rynek. Innowacje zmieniły kopalnię w dochodowy biznes

Poznaj nasze serwisy